Byl to jeden z nejviditelnějších symbolů rozdělení světa za studené války. Berlínská zeď, která vyrostla v hlavním městě Německé demokratické republiky na začátku šedesátých let, symbolicky ukončila dohody o hranici mezi východní a západní částí Berlína. Mezi západním světem a sovětskou sférou vlivu. První kámen byl položen přesně před 62 lety, 13. srpna 1961 poté, co krátce nad ránem armáda NDR přerušila spojení mezi oběma částmi Berlína.
Ten den by do prostorů natažen ostnatý drát. Jelikož však nepřišla žádná reakce ze západní strany, o tři dny později začala růst betonová zeď. Ta měla délku 165 metrů. 45 metrů ohraničovalo východní a západní část Berlína a zbylých 120 bylo hranicí mezi Západním Berlínem a Braniborskem. Teprve o dva roky později se na monumentální stavbu přijel podívat americký prezident John F. Kennedy, který zde pronesl svůj slavný projev Ich bin ein Berliner.
Jeden z jeho nástupců, Ronald Reagan pak v roce 1987 přednesl u Braniborské brány apel směrem k Sovětskému svazu. "Pane Gorbačove, otevřete tuto bránu, pane GorbačZeď rozdělila Berlín na třicet let. Stavět se začala 13. srpna 1961ove, zbourejte tu zeď." Skutečností se demolice Berlínské zdi stala 9. listopadu 1989.