Členové gangů ve státní vazbě prý často končí bez soudů, neziskovka prý má také důkazy o mučení a vraždění, těla nesla známky úmyslného odepření lékařské pomoci či léků, další vězni zemřeli v důsledku podvýživy.
Mezi 153 mrtvými trestanci byly i čtyři ženy. Nikdo z nich údajně nestál před soudem za činy, z kterých je policie obvinila. Ve věznici jsou členové gangů. Při otevření zařízení ministr bezpečnosti země prohlásil, že vězni z káznice nikdy neodejdou.
Zvláštní pravomoci zavedl Salvador loni v březnu kvůli boji s mocnými pouličními gangy, kdy pozastavil některá základní práva členů gangů, například o jejich právech, o důvodech zatčení nebo přístup k obhájci.
Při otevření Centra pro izolování teroristů CECOT uvedl prezident Nayib Bukele: „Toto bude jejich nový domov, kde budou žít desítky let, aby nemohli dál škodit obyvatelstvu,“
Věznice je množstvím zbraní. Útěk je prý nemožný. Trestance od svobody dělí sedm bezpečnostních bariér. Tu první tvoří už samotné cely vyztužené ocelí, následuje několik obvodových zdí, hlídkové zóny, elektrické oplocení a 19 strážních věží.
Ve věznici panují velmi přísná pravidla. Vězni se smí pohybovat jen v předklonu, stojí i sedí tak, aby se nemohli rozhlížet.
Hoy en la madrugada, en un solo operativo, trasladamos a los primeros 2,000 pandilleros al Centro de Confinamiento del Terrorismo (CECOT).
— Nayib Bukele (@nayibbukele) February 24, 2023
Esta será su nueva casa, donde vivirán por décadas, mezclados, sin poder hacerle más daño a la población.
Seguimos…#GuerraContraPandillas pic.twitter.com/9VvsUBvoHC