pondělí 31. března 2025

Nedostatek rýže přináší těžkosti domácnostem i ekonomikám

Ceny rýže rostou kvůli největšímu nedostatku za desítky let. Poznají to hlavně v Asii, kde se bez rýže kuchyně takřka neobejdou.

pěstování rýže

Ilustrační foto
Zdroj: Pixabay.com

  • Ilustrační foto
  • Zdroj: Pixabay.com

Produkce rýže letos v globálním měřítku prudce poklesla. Podle agentury Fitch Solutions je jedné z klíčových plodin nejméně za posledních dvacet let. Ceny proto rostou. Největší problémy nedostatek vyvolává v jihovýchodní Asii, kde lidé tradičně zkonzumují až 90 procent světové produkce.

Nedostatek oblíbeného pokrmu přitom není znát jen na talíři, ale i v ekonomikách vícero zemí a na životní úrovni domácností. „Vzhledem k tomu, že rýže je základní potravinovou komoditou na mnoha trzích v Asii, jsou ceny hlavním faktorem určujícím inflaci cen potravin a potravinovou bezpečnost, zejména pro nejchudší domácnosti,“ uvedl analytik Charles Hart. Připlatí si i velcí dovozci, jako třeba některé africké státy nebo Turecko.

V Číně, kde se rýže vypěstuje nejvíc, je špatné počasí, silné monzunové deště tam přinesly těžké záplavy. Z podobných důvodů produkce klesla bezmála o třetinu i v Pákistánu.

Zdroj: CNBC.com

Související

Nejvyšší kontrolní úřad
Ekonomika

Schodek rozpočtu zůstává vysoký, NKÚ varuje před rostoucím dluhem

1000006647
Domácí

Vítězství zemědělců? Dovoz z Ukrajiny by se měl snížit o polovinu

měď
Ekonomika

Měď rekordně zdražuje. Hrozba cel a čínská opatření zvyšují poptávku

pracující matka
Ekonomika Ženy

Zlepšení pracovních podmínek matek může přinést deset miliard do rozpočtu