středa 2. dubna 2025

Nedostatek hlubokého spánku zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby

Značné deficity v hlubokých fázích spánku, jako jsou pomalé vlny a samotná fáze REM známá také jako rychlé pohyby očí, zmenšují podle lékařů části mozku, které jsou prvním indikátorem kognitivního zhoršení a samotné Alzheimerovy nemoci.

spánek

Ilustrační fotografie.
Zdroj: pixabay.com

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: pixabay.com

"Zjistili jsme, že objem části mozku zvané dolní parietální oblast se zmenšila u lidí s nedostatečnými REM spánkem," řekl autor studie Fawon Cho.

Hluboký spánek je důležitý pro regeneraci mozku i celého těla. Dospělý člověk potřebuje pro pevné zdraví denně sedm až osm hodin spánku. Ve fázi hlubokého spánku by měl každý strávit v nejlepším případě dvacet až dvacet pět procent. NREM fáze spánku pomalé vlny přichází brzy po usnutí, zatímco REM až později v noci a zejména k ránu.

Ke správnému spánku však člověk potřebuje víc, než jen ležet dlouhé hodiny v posteli. Spánek musí být kvalitní a nepřerušovaný. Toho lze dosáhnout vstáváním a usínáním ve stejný čas ve tmavém tichém a chladném prostředí. Hodinu před ulehnutím je dobré relaxovat jógou, meditací nebo uvolňující koupelí. 

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Yale School of Medicine

Související

spánek
Zdraví

Kolik hodin spánku je opravdu potřeba pro zdraví?

32276030303_79203d1e3f_c
Ostatní Ekologie

Ptáčata mořských ptáků mají z konzumace plastů poškozený žaludek i mozek

spánek
Domácí

Víc než polovina Čechů trpí spánkovou poruchou. Čím dál více lidí ji ale řeší

gene-hackman-680a66-1024
Zahraniční

Gene Hackman zemřel přirozenou smrtí. Týden po své manželce, tvrdí policie