Po výbuchu sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu byly veškeré písemnosti z knihovny v Herculaneu zničeny či zuhelnatěny. V průběhu historie se nespočet historiků a nadšenců snažilo odhadem 1100 svitků, jenž přežilo ve zuhelnatělé podobě, přečíst, ale neúspěšně. S výjimkou několika svitků a útržků, byly všechny svitky zničeny. Při manipulaci se rozpadly na prach.
Pomocí počítačové technologie jsou nečitelné svitky skenovány ve složeném stavu. A dokonce už bylo s pomocí umělé inteligence dešifrováno první celé slovo. Čtení svitků probíhá v rámci soutěže Vesuv Challenge. Za prvním rozluštěným slovem „πορφυρας“ nebo „porphyras“, což je řecké slovo pro fialovou barvu, stojí student informatiky na University of Nebraska Luke Farritor, který se zúčastnil soutěže.
Virtuální rozbalení svitku probíhá pomocí počítačové termografe. Po sledovaní zakřivených vrstev ve skenu výzkumníci virtuálně rozevřou svitky a zkoumají je pomocí programu umělé inteligence, který byl vyškolen na hledání inkoustu na stránce. Tuto technologii vytvořil profesor informatiky Brent Seales z univerzity v Kentucky. Její vývoj trval téměř 20 let.
The Herculaneum papyri consist of over 1800 papyrus scrolls that were carbonized during the eruption of Mount Vesuvius in 79 CE. This collection represents the sole surviving complete ancient library. Today, innovative X-ray methods are finally making it possible to decipher… pic.twitter.com/y0RmoKZrRz
— Historic Vids (@historyinmemes) October 17, 2023
Nebraska college student Luke Farritor used artificial intelligence to find the ancient Greek word for “purple” in the Herculaneum scrolls. https://t.co/CfM9trTXnH
— The Washington Post (@washingtonpost) October 17, 2023