Ti, jež se provinili závažným porušením pravidel silničního provozu, budou muset při žádosti o navrácení řidičského oprávnění podstoupit terapeutické programy. Programy vznikly na základě výsledků projektů Centra dopravního výzkumu.
Statistiky ukazují, že osm procent nejrizikovějších řidičů je zodpovědných za 25 procent vážných dopravních nehod. Terapeutické programy se zaměřují na tyto recidivisty a oproti běžným autoškolám kladou důraz na uvědomování si důsledků chování a motivaci k dodržování pravidel. „Právě tímto hodnotovým přístupem se vydaly vyspělé země Evropy jako je například Švédsko,“ říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Díky novelizaci zákona o provozu na pozemních komunikacích, vstoupila v platnost povinnost účastnit se terapeutického programu pro řidiče od 1. dubna 2024.
Terapeutické programy se budou vztahovat na skupiny řidičů:
- Řidiči, kterým byl uložen trest nebo správní trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na dobu nejméně 18 měsíců,
- ti, kteří se odmítnou podrobit dechové zkoušce či zkoušce na detekci přítomnosti omamné či psychotropní látky
- a další, jimž soud program přímo nařídí (mimo výše uvedené skupiny).
Přínosy programů podle hodnocení ze zahraničí spočívají v odstranění recidivy rizikového chování a zlepšení nervových propojení odpovědných za empatii a prosociální chování u účastníků. Změna chování nejen zachrání životy, ale i přispěje ke snížení celospolečenských ztrát z nehodovosti.