Myšlenka, že by se Švédsko stalo členem Severoatlantického paktu do alianční konference v litevském Vilniusu, se už ukazuje jako utopická. Přestože ji stále prosazují Spojené státy, na odpor se jim staví tradičně Turecko a nově je jim překážkou i rozhodnutí maďarského parlamentu. Ten o možném švédském členství v NATO nechce před prázdninami vůbec jednat. Maďarům vadí, že Švédsko opakovaně kritizuje politiku premiéra Viktora Orbána, zejména co se týče ve vztahu k Rusku. Turci zase hovoří o podpoře teroristických akcí, které Švédsko sice neschvaluje, ale ani proti nim nepodniká rozhodné kroky.
Hungary postpones the vote on Sweden's NATO membership
— David Roth-Lindberg (@RothLindberg) June 28, 2023
Orban gives three reasons, I wholeheartedly agree with him on everything.
The first reason stated is that Swe "constantly undermines" relations with Hungary. Swedish politicians have repeatedly criticized the country
-->>👇 pic.twitter.com/Vhr08CfmHV
Ankaře je největším trnem v oku Strana kurdských pracujících a další podobně militantní skupiny, které operují na švédském území. K tomu přispěl i incident z posledních dnů, kdy švédská policie povolila demonstraci svolanou na první den muslimského svátku íd al-adhá. Při ní muž před největší mešitou ve Stockholmu roztrhal a zapálil Korán. O protestu dokonce mluvil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s německým kancléřem Olafem Scholzem, kterému sdělil, že jeho země se nechystá vstup Švédska do NATO schválit. Podobná slova řekl i generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi.
As Muslims celebrate #EidAlAdha, Sweden authorises OK more Quran burnings.
— Robert Carter (@Bob_cart124) June 28, 2023
I hope Turkiye will punish this racist Scandinavian backwater with a further NATO block. 🇸🇪 ☪️ #Sweden #Quran #Islamhttps://t.co/olBegNlfyT
O tureckých výhradách vůči Švédsku budou příští týden jednat představitelé obou zemí, Finska a špičky NATO. Průlom se však neočekává.