Ještě předtím než Německo demontuje zbylé jaderné elektrárny, je na stole nabídka ze Spojených států na jejich znovuzprovoznění. Američtí jaderní lobbisté i političtí zástupci tento návrh přednesli na energetickém fóru v Berlíně, kdy podle nich jde o nejlevnější způsob výroby elektrické energie na světě. Navíc opětovné spuštění devíti německých jaderných elektráren by nebylo až tak technicky náročné, jak se dosud soudilo.
Sami Němci, i přes širokou a zdrcující kritiku, se na návrat k jádru nechystají. Německá ministryně hospodářství Katherina Reiche dokonce zrušila předvolební slib své koalice CDU/CSU, která se zavázal k návratu k jaderné energetice a uvedla, že její země i nadále bude spoléhat takřka výhradně dovozem i z přírodních zdrojů. Krok ministerstva je rozdílný proti veřejnému mínění, kdy většina Němců prosazuje restart jaderných elektráren.
Od těch Německo začalo upouštěn poté, co v roce 2011 smetla vlna tsunami z Tichého oceánu japonskou jadernou elektrárnu ve Fukušimě. Jako důvod byl uváděna obava z toho samého, ačkoliv většina německých elektráren stojí ve vnitrozemí a břehy této země neomývá oceán, nýbrž nepoměrně klidnější Severní a Baltské moře.
Poslední jadernou elektrárnu Německo odstavilo v roce 2023 a od té doby se potýká s problémy na energetické trhu.