čtvrtek 18. července 2024

NATO vojáky na Ukrajinu nepošle. Chce však zlepšit dodávky pomoci

Spekulace, zda vstoupí NATO do války na Ukrajině utnul šéf aliance Jens Stoltenberg na návštěvě Finska. Takovou možnost totiž odmítl.

F2eWQ48aAAEHeLC

Jens Stoltenberg odmítl vyslání vojáků NATO na Ukrajinu.
Zdroj: Flickr

  • Jens Stoltenberg odmítl vyslání vojáků NATO na Ukrajinu.
  • Zdroj: Flickr

Vojáci Severoatlantické aliance nebudou válčit na straně Ukrajiny proti Rusko. Takovou variantu dementoval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při své návštěvě Finska. Možnost vyslání aliančních armád na ukrajinská bojiště je věci diskutovaná už více než dva měsíce, když ji na konci března navrhl francouzský prezident Emmanuel Macron. Tehdy se jeho slova setkala s ostrým odsudkem Moskvy, kdy vysocí představitelé Ruské federace sdělili, že takový krok by považovali za začátek třetí světové války. Pro zapojení aliančních armád do konfliktu se vyjádřilo i Polsko a pobaltské země. Naopak Německo, Velká Británie nebo Spojené státy byli proti.

Stoltenberg však nyní do Kyjeva vzkázal, že Ukrajina může počítat s dodávkami finanční i vojenské pomoci jak bude dlouho třeba. Rovněž se zavázal, že termíny dodávek by se měli zlepšit, aby nedocházelo k situacím jako letos na jaře, kdy ukrajinské armádě došla munice a musela vojákům dávat patrony na příděl.

Příští víkend se o válce na Ukrajině bude konat summit ve Švýcarsku, který přestože je prezentován jako mírový, podle pozorovatelů příměří nepřinese. Už jen proto, že stovka států, která je na akci přizvána, si pouze vyslechne ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ruská strana nebyla přizvána, kvůli čemuž zrušila účast i Čína a Saúdská Arábie, tedy dva důležité státy mezinárodního společenství.

Autor: Jan Skala

Související

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Domácí

Energetickou spolupráci s Ukrajinou má podpořit memorandum

Volodymyr Zelenskyj
Zahraniční

Zelenskyj plánuje druhý mírový summit. Tentokrát už chce pozvat i ruské zástupce

J._D._Vance_(53808261332)
Zahraniční

Trump je oficiálním kandidátem republikánů. Vybral si už i viceprezidenta

440023058_836952591808631_5360250298554680796_n
Domácí

Slovensko vláda vyměnila za Ukrajinu. Kabinety obou zemí se sejdou zítra