pátek 19. července 2024

NATO ukazuje svou nejednotu. Východní křídlo nechce Rutteho v čele aliance

Kdo bude dalším šéfem NATO? Situace v alianci se komplikuje, protože východo a středoevropské státy se postavily proti Marku Ruttemu.

P061521-844023

Největší šance stát se šéfem NATO má podle zahraničních médií nizozemský expremiér Mark Rutte.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Největší šance stát se šéfem NATO má podle zahraničních médií nizozemský expremiér Mark Rutte.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Kdo letos vystřídá Jense Stoltenberga v čele Severoatlantické aliance, není tak jasné, jak se původně zdálo. Proti návrhu Spojených států a Velké Británie, aby se jím stal dosluhující nizozemský premiér Mark Rutte, se postavily státy východního křídla. Ty hodlají postavit své kandidáty a ptají se, zda jsou pro západoevropské země a USA rovnocennými partnery.

Proti Ruttemu se ohradily zejména pobaltské země, prezident Estonska Toomas Hendrik Ilves zejména poukazuje na to, že alianci by v případě Rutteho zvolení řídil člověk, který ve vlastním parlamentu nedokázal prosadit investice do obrany ve výši dvou procent HDP, jak to má řada dalších zemí. Proti Ruttemu, který by byl čtvrtým nizozemským politikem v čele NATO, se staví i další státy, které v minulosti byly ve sféře sovětského vlivu a členy Varšavské smlouvy. Nespokojené hlasy připojují, kromě pobaltských států, také Poláci, Slováci, Maďaři či Rumuni.

Jako o možných kandidátech na post hlavy aliance východoevropské státy mluví o rumunském prezidentovi Klausi Iohannisovi, estonské premiérce Kaje Kallas či bývalém polském premiérovi Jerzym Buzkovi.

Autor: Jan Skala

Související

Armáda ČR
Domácí

Češi nejvíce věří armádě a policii. Prezident Petr Pavel je až za nimi

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

Petr Pavel na summitu NATO.
Zahraniční

Všechny státy NATO kromě Maďarska se zavázaly k podpoře Ukrajiny, řekl Pavel

profimedia-0889174564
Zahraniční

Biden si spletl Zelenského s Putinem. Přesvědčuje veřejnost o své způsobilosti