Bude Česká republika příští rok hospodařit podle rozpočtu, který navrhla vláda a schválila Poslanecká sněmovna? Rozhodnout by se o tom mělo dnes, kdy ministr financí Zbyněk Stanjura a premiér Petr Fiala (oba ODS) jdou s vlastní kůží na trh, tedy přesněji na Pražský hrad, kde budou o celé věci jednat s prezidentem Petrem Pavlem. Ten se netají svým skepticismem k předloženým číslům a není jisté, zda je podepíše. Proti rozpočtu se vyjádřil i Pavlův ekonomický poradce David Marek, který řekl, že Pavlovi doporučí, aby návrh nepodepsal. V takovém případě by se vše vrátilo zpět na ministerstvo financí, které by muselo rozpočet přepracovat a Česká republika by pravděpodobně na začátku roku hospodařilo podle provizoria.
Pavel má výhrady v převodu peněz na platy nepedadogických pracovníků, výdajů na obnovitelné zdroje a nelíbí se mu ani odhad o výši příjmů z emisních povolenek. Podle něho se tyto údaje opírají o zákony, které zatím Sněmovna neschválila. S prezidentem souhlasí i Národní ekonomická rada.
I přes kritiku z řad ekonomů i opozičních politiků, považuje premiér Fiala rozpočet se schodkem 241 miliard korun za vyvážený a zodpovědný. Odmítá tvrzení odborníků, že v době ekonomické stability by minusová částka měla být mnohem nižší.
Naposledy státní rozpočet vetoval bývalý prezident Miloš Zeman a stalo se to v době nejtěžší pandemie covidu v roce 2021. Jemu se tehdy nelíbilo zvýšení schodku z 280 miliard na 375 miliard korun.