Naděje, že by se po svržení prezidenta Bašára Asada mohl do Sýrie vrátit klid, byla zjevně pouhou iluzí. Vlády se totiž ujalo radikální sunnitské sdružení Haját Tahrír aš-Šám (HTS), napojené na teroristickou organizaci Islámský stát, které takřka ihned začalo s čistkami mezi syrskými menšinami. Jako první přišla na řadu náboženská skupina alavitů, rekrutující se z křesťanských a židovských řad. Záminkou pro její vyvražďování se stala skutečnost, že právě alavité patřili mezi Asadovy podporovatele a s jejich pomocí bývalý prezident v prosinci loňského roku uprchl do Ruska.
Nyní přišla na řadu další skupina, drúzové, kteří žijí zejména na jihu Sýrie. I oni se specializují na židovské náboženství a nesnášenlivost mezi nimi a hnutím, které silně podporuje současnou vládu prezidenta Ahmada Šady, bývalého bojovníka Al-Káidy, vzbudili urážky proroka Mohammeda, jichž se měl dopustit drúzský duchovní.
Situace v Sýrii mobilizovala i sousední Izrael, který po eskalaci napětí vůči zmíněným skupinám provedl už několik leteckých úderů. Židovský stát navíc kritizuje podporu nového syrského prezidenta ze strany západoevropských zemí a Spojených států. Washington totiž už dokonce zrušil vypsanou odměnu na Šarovu hlavu.
Jihadists in Syria mock the Druze minority and shave off their beards.
— LEA_FOEH,SH✡︎✝️ (@LeaFoeh) May 2, 2025
Reminds me of dark times in history. Where is the world? pic.twitter.com/aS1UDl44cf