NASA vyšle k Jupiteru vzkaz v lahvi. Cesta mu potrvá šest let

Vzkaz pro mimozemšťany na měsíc Jupiteru se rozhodla vyslat NASA. Chce zjistit, jestli existuje život i mimo planetu zemi. Sonda z projektu Vzkaz v lahvi odstartuje na podzim.

104-languages-moon-shows-strong-78241063

Sonda bude mít za úkol předat vzkaz mimozemšťanům.
Zdroj: NASA

  • Sonda bude mít za úkol předat vzkaz mimozemšťanům.
  • Zdroj: NASA

Šest let, tak dlouho bude trvat sondě Europa Clipper cesta na oběžnou dráhu ledového měsíce Jupiteru, který se jmenuje Europa. Jejím úkolem bude zjistit, zda má pod svým zmrzlým povrchem podmínky, které by mohly podporovat život. Sonda bude muset zdolat vzdálenost přes dvě a půl miliardy kilometrů. Tím její cesta ale zdaleka neskončí. "Během několika let provede desítky průletů kolem Jupiterova ledového měsíce Europa, aby mohla shromáždit podrobné informace," uvádí NASA na svém webu.

Sonda bude mít ještě další důležitý úkol, ponese totiž vzkaz mimozemšťanům. Na kovové destičce poputuje k Jupiteru vyrytá báseň Ady Limón, která misi oslavuje nebo portrét jednoho ze zakladatelů planetární vědy Rona Greeleyho. Jako symbol spojení mezi dvěma vodními planetami bude vyryté slovo voda ve 103 jazycích. Další rytinou bude Drakeova rovnice. Astronom Frank Drake vyvinul matematickou formulaci v roce 1961, aby odhadl možnost nalezení vyspělých civilizací mimo Zemi. Rovnice od té doby pomáhá s výzkumy v astrobiologii a příbuzných oborech.

QR6csAkvs5i3KdH8mezkc5-650-80.png

Kromě toho bude umělecké dílo na vnitřní straně desky obsahovat odkaz na rádiové frekvence považované za přijatelné pro mezihvězdnou komunikaci, což symbolizuje, jak lidstvo používá toto rádiové pásmo k naslouchání zprávám z vesmíru. Tyto konkrétní frekvence odpovídají rádiovým vlnám vyzařovaným ve vesmíru složkami vody a astronomové jim říkají vodní díry. Na desce jsou znázorněné jako rádiové emisní čáry.

K destičce bude připevněný navíc mikročip se jmény víc než 2,5 milionu lidí z celého světa, kteří se do projektu zapojili.

Sonda odstartuje z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě v říjnu.

Autor: Nikola Velkoborská a Tereza Maicnerová

Související

Foto z mise Apolla 12 po přistání na Měsíci.
Zahraniční Vesmír

Před 55 lety vzlétlo Apollo 12. Člověk podruhé přistál na Měsíci

vesmír
Světové dny Vesmír

Den Carla Sagana

Čtveřice astronautů se po téměř osmi měsících vrací na Zemi.
Zahraniční Vesmír

Astronauti se vracejí na Zemi po 235 dnech ve vesmíru

chinese_moon_landing_by_futurerender_dg9bj2r-fullview
Zahraniční

Čína chce vyslat člověka na Měsíc. Plánuje i průzkum Marsu a Jupitera