pondělí 31. března 2025

NASA odložila přistání na Měsíci na rok 2026

Letos se lidé k Měsíci nepodívají. Mise Artemis byla odložena na příští rok.

Apollo 17

Lidé se procházeli po Měsíci naposledy v roce 1972 v rámci mise Apollo 17.
Zdroj: Picryl

  • Lidé se procházeli po Měsíci naposledy v roce 1972 v rámci mise Apollo 17.
  • Zdroj: Picryl

Spekulace se potvrdily. První pilotovaná mise Artemis II, která měla poslat čtveřici astronautů na oběžnou dráhu Měsíce a zpět na Zemi se letos neuskuteční. Namísto toho je naplánována až na září 2025. V souvislosti s tím bylo odloženo i první přistání na Měsíci od roku 1972. Lidé se opět projdou po povrchu Měsíce až v září 2026.

NASA odklad zdůvodnila tím, že na řešení technických výzev a problémů je potřeba více času, než byl původní předpoklad. Ředitel NASA Bill Nelson zdůraznil, že bezpečnost posádky je prioritou číslo jedna. Během testovací mise Artemis I došlo k problémům s tepelným štítem kapsle Orion a řeší se také problematika baterií.

Plánované přistání na Měsíci v září 2026 nyní závisí na úspěšném provedení několika testovacích letů vesmírné lodi Starship od SpaceX. Tato loď, navržená pro lunární přistání, musí úspěšně absolvovat několik testů na oběžné dráze Země a demonstrační přistání na Měsíci v roce 2025 bez lidské posádky.

Rozhodnutí o odložení misí Artemis vyvolává otázky o tom, zda USA mohou udržet krok s čínským vesmírným programem, který má plány na vlastní pilotované přistání na Měsíci kolem roku 2030. Nelson však uvedl, že nemá obavy, že by Čína přistála na Měsíci dříve než oni.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0980755049
Zahraniční Vesmír

První soukromý let přes oba zemské póly. Bitcoinový miliardář vede unikátní misi

Venuše
Zahraniční Vesmír

Polibek od Venuše. Planeta projde mezi Zemí a Sluncem

exoplaneta
Zahraniční Vesmír

Webbův teleskop odhalil oxid uhličitý na exoplanetách

profimedia-0976992146
Zahraniční

Astronauti Starlineru se po devíti měsících vrátili na Zemi