Americká vesmírná společnost NASA hledá se svými evropskými kolegy způsob, jak dopravit horniny z Marsu na Zemi dříve než v plánovaný termín v roce 2040. K tomu, aby v tomto ohledu vyvinula velké úsilí, ji přesvědčily závěry výzkumu, který na povrchu rudé planety dělá rover Perseverance. Ten totiž možnost jisté formy života na Marsu v minulosti připustil. Doprava vzorků z Marsu na Zemi má podle NASA stejnou důležitost, jako někdejší expedice Apolla, která kusy hornin přivezla z Měsíce a vědcům umožnila jiný náhled na ranou fázi naší sluneční soustavy.
A Natural Channel - Evidence of Water flow on Mars - Curiosity Rover captured this beautiful image on SOL 4142 - Credits - NASA/JPL-CALTECH/MSSS/NEV-T pic.twitter.com/GRxfC1uprp
— Black Hole (@konstructivizm) April 22, 2024
V novém plánu NASA se počítá s tím, že do konce desetiletí by na Marsu mohla přistát malá raketa, kterou by vzorky hornin, jež Perseverance posbíral, přivezla za pomoci kosmické lodě evropské vesmírné agentury na Zemi. Předpoklad je takový, že prvních 300 gramů hornin z rudé planety by do Spojených států mohlo dorazit už za devět let.
Náklady na misi by nyní činily 11 miliard dolarů, to je asi 260 miliard korun.