pátek 8. listopadu 2024

Náš trh s bydlením je pátý nejhorší v celé Evropské unii

Trh s bydlením v České republice má v Evropské unii jednu z nejhorších pověstí. V hodnocení kvality a dostupnosti bydlení jsme se v letošním roce umístili až na 23. místě z celkových 27 hodnocených zemí.

novostavba

Ilustrační foto.
Zdroj: Freerange Stock

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Freerange Stock

Česko se letos propadlo opět o jednu příčku níže a stali jsme se tak jedním z pěti nejhůře hodnocených států. Za námi je už jen Lotyšsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Naopak první tři příčky obsadilo Finsko, Chorvatsko a Švédsko. Finsko se na prvním místě umístilo již poněkolikáté. Česko bylo loni 22. a rok před tím 21.

Viníkem našeho nehezkého umístění jsou především stabilně vysoké náklady na bydlení a nedostatek nově vystavěných obydlí. Podmínky pro získání vlastního bydlení se letos lehce zlepšily, ale ne dostatečně. Podle odborníků je potřeba aby každý rok v Česku vzniklo přibližně 50 až 60 tisíc nových bytů. Za posledních deset let v České republice každoročně vzniklo jen něco kolem 30 tisíc obydlí. „Podmínky bydlení v Česku zhoršují obvyklí podezřelí – vysoké ceny novostaveb, finanční nedostupnost, zdlouhavý proces stavebního řízení a nová výstavba celkově,“ komentuje výsledek analýzy Milan Mařík, analytik projektu Evropa v datech.

Poklesla i výhodnost bydlení v nájemních bytech. V loňském roce se naše země držela v této oblasti na třetím místě, letos spadla až na pozici třináctou.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Index prosperity a finančního zdraví

Související

chata
Domácí Bydlení

Přes 77 tisíc Čechů žije v chatách či chalupách

HIV
Domácí Zdraví

Počet nově nakažených virem HIV klesá, snížil se i počet nakažených cizinců

bydlení
Zahraniční Bydlení

Mladí Evropané čelí problémům s bydlením kvůli rostoucím nákladům

profimedia-0678140362.jpg
Ostatní Florbal

Čeští florbalisté mohutně, ale také marně dotahovali pětigólový náskok Švédů