Načerno natrhané borůvky, každodenní ignorování zákazu vjezdu, ale i vjíždění aut do klidových zón. Strážci národního parku se ale potýkají třeba i s únikem kapalin z osobních automobilů. „Každý rok, když začne sezóna sběru borůvek, řešíme desítky porušení pravidel. Hlavně co se týká špatného parkování a vjezdů za zákazy na účelové komunikace. To co se ale rozpoutalo letos, jsme však ještě nezažili,“ hodnotí aktuální sezónu sběru borůvek vedoucí strážní služby Vít Chlada.
Zpočátku strážci vše řešili pouze domluvou nebo pokutou v nižších řádech tisíců. Nyní se ale musí nájezdům sběračů bránit o něco rezolutněji, zejména u těch, kteří se pro borůvky vracejí opakovaně. Sběr borůvek navíc údajně negativně ovlivňuje život tetřeva hlušce. „Pro tetřeva je mimořádně důležité, aby si vytvořil před zimou dostatečné energetické zásoby, respektive se co nejlépe vykrmil. Hlavní složkou jeho jídelníčku před zimou jsou právě plody brusnicovitých rostlin, zejména borůvek. Pokud si z jakéhokoli důvodu nedokáže vytvořit dostatečné zásoby právě z těchto plodů, může to být pro něj v zimě doslova fatální,“ vysvětluje ornitolog Správy NP Šumava Aleš Vondrka.
Problém strážci vidí i v tom, že jen jedna jediná skupinka sběračů dokáže za den natrhat až 300 litrů borůvek. Přitom je ve všeobecném povědomí, že sběr borůvek pro vlastní potřeby je na území Národního parku Šumava přísně zakázaný.