Jeden z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě bude od 25. srpna k vidění v budově Národního muzea. 3,2 milionu let starou fosilii druhu Australopithecus afarensis zapůjčenou z Národního muzea Etiopie v Addis Abebě budou vystavené v Evropě vůbec poprvé. Do Prahy rovněž zavítá Selam, fosilie malého dítěte identického druhu jako Lucy, která je asi o sto tisíc let starší a našla se ve stejné lokalitě. Oba exponáty jsou nejcennějšími předměty národního kulturního dědictví Etiopie.
Unikátní archeologický nález objevil před více než 50 lety paleoantropolog Donald Johanson z Clevelandského přírodovědného muzea a jeho student Tom Gray v etiopském Afarském trojúhelníku poblíž vesnice Hadar a vzbudil obrovskou senzaci. Jedná se o jednoho z nejstarších zástupců homininů, který mohl být přímým předkem rodu Homo. Své jméno Lucy získala podle písně skupiny Beatles Lucy in the Sky with Diamonds, kterou si večer po nálezu přehrávali členové týmu expedice stále dokola. V Etiopii je také známá jako Dinkinesh, což v amharštině znamená Jsi překrásná.
Lucy byla vysoká asi 106 centimetrů, vážila 28 kg a po sestavení kostí se podobala šimpanzovi. Malý mozek a stavba horní části těla byly podobné šimpanzům, lidoopům, zatímco kosti pánve a nohou byly již velmi podobné kostem zástupců rodu Homo, což s jistotou značí, že Lucy druhově spadá mezi předchůdce moderních lidí, kteří již chodili vzpřímeně po dvou. Lucy byla dospělá, i když jí bylo jen 15 až16 let, homininé totiž dospívali dříve než moderní lidé. Díky její dobré zachovalosti bylo poprvé možné poměrně přesně zrekonstruovat celkový vzhled a způsob života Australopitheců.
Etiopie půjčí do Národního muzea také kosterní pozůstatky Australopitheca afarensis zvaného Selam. Jde o velmi dobře zachovalou fosilii malého dítěte starou zhruba 3,3 až 3,2 milionu let nalezenou nedaleko místa nálezu Lucy. Selam je asi o sto tisíc let starší než Lucy.
Jedny z nejcennějších exponátů naší planety doplní vizuálně atraktivní hyperrealistické modely včetně modelu Lucy, které pro Národní muzeum vytvořila francouzská sochařka Élisabeth Daynès, jejíž práci mohou obdivovat návštěvníci světových muzejních institucí.