středa 16. července 2025

Národní muzeum odhaluje legendárního dobyvatele Čingischána

V Národním muzeu byla 11. března zahájena výjimečná výstava, která přibližuje život legendárního dobyvatele Čingischána a jeho velkou říši. Výstava potrvá do 22. června.

Foto z výstavy Čingischán

Foto z výstavy Čingischán
Zdroj: Národní muzeum

  • Foto z výstavy Čingischán
  • Zdroj: Národní muzeum

Národní muzeum v Praze otevřelo výstavu, která přibližuje nejen slavného dobyvatele Čingischána, ale i jeho epochu a kulturní dědictví Mongolska. Výstava Čingischán a jeho svět, která potrvá až do 22. června, nabízí více než 260 exponátů, včetně zbraní, zlatých šperků, jezdecké výstroje a artefaktů z mongolských hrobek. Návštěvníci mají možnost prozkoumat život a vládu tohoto legendárního panovníka, jeho vojenské úspěchy i duchovní svět dávných Mongolů.

Výstava se nezaměřuje pouze na Čingischána, ale zkoumá i historické a kulturní pozadí jeho říše. Seznámí návštěvníky s nomádskými kmeny, jako byli Hunové a Turkické národy, jejichž vojenské tradice Mongolové převzali. K vidění budou i vzácné předměty z dob Velké Mongolské říše a artefakty z doby jejího vzniku, které jsou poprvé vystaveny v České republice. Výstava rovněž reflektuje vliv Mongolů na Evropu a jejich tažení, které změnilo dějiny střední Evropy.

Slavnostní zahájení se zúčastnili prezidenti České republiky a Mongolska, kteří zdůraznili význam spolupráce mezi oběma zeměmi. Tato výstava je nejen oslavou Čingischánova odkazu, ale také vyvrcholením dlouholeté vědecké spolupráce mezi českými a mongolskými institucemi.

Autor: Šimon Mitro

Související

Jan František Löw z Erlsfeldu
Domácí

Po 300 letech historici identifikovali ostatky, patřily významnému lékaři

Plzeňský Prazdroj
Ekonomika Pivo

Prazdroj vyváží na Filipíny i do Mongolska

brýle pro virtuální realitu
Domácí

Národní muzeum spustilo projekt virtuální reality, která oživuje dějiny pokroku

Foto z výstavy Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha
Ostatní Výstava

Lovci mamutů ožívají: Výstava připomíná život i dílo Eduarda Štorcha