Pamětní stříbrná mince zobrazuje dílo velkého českého myslitele Jana Amose Komenského. Jde o mapu jeho rodné Moravy. Na lícní straně je levá část mapy, na rubové straně ta pravá. Minci navrhnul akademický sochař Zbyněk Fojtů, který zvítězil v umělecké soutěži.
„Mapa Moravy je kulturním a vědeckým pokladem naší historie. Mince je nejen poctou odkazu Komenského, ale také oslavou bohatého kulturního dědictví, které stále formuje naši identitu. Je to symbol propojení minulosti s přítomností, připomínka trvalé hodnoty vzdělání, vědění a lidského ducha,“ říká členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková.
Česká národní banka vydává celkem 21 400 mincí ze slitiny stříbra a mědi, z toho je 7 600 kusů v běžné kvalitě a 13 800 ve špičkové. Hmotnost mince činí 13 gramů a její hrana je v běžném provedení vroubkovaná, ve špičkovém hladká. Nominální hodnota mince je 200 korun, reálně se ale bude prodávat za mnohem vyšší částku, protože prodejci zohledňují aktuální cenu stříbra.
Česká národní banka letos vydala další tři stříbrné mince ve stejné nominální hodnotě. Připomněla jimi 150. výročí narození hudebního skladatele Josefa Suka, 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany a 350 let od úmrtí barokního malíře Karla Škréty.