pondělí 16. září 2024

Napodobila Zátopka. Maraton ovládla Nizozemka Hassanová, má tři medaile

Vítězka získala ještě dva bronzy ze závodů na pět a deset kilometrů. Tereza Hrochová skončila v elitní třicítce na 26. místě, Moira Stewartová dokončila závod na 66. pozici

• Tři medaile jako Zátopek. Sifan Hassanová vyhrála maratonský běh, medaili získala i v závodech na pět a deset kilometrů.

Ve strhujícím závěru olympijského maratonu žen zvítězila Sifan Hassanová. Nizozemka nastoupila zhruba 300 metrů před cílem a ve finiši porazila Etiopanku Tigst Assefaovou, pro bronzovou medaili si doběhla Keňanka Hellen Obiriová. Vítězka ovládla pařížský závod v novém olympijském rekordu 2:22:55 hodiny.

Nizozemská závodnice chtěla napodobit vítězný trojboj Emila Zátopka z Helsinek v roce 1952 a částečně se jí to podařilo. Hassanová už absolvovala v Paříži závody na pět a deset kilometrů a měla z nich dvě bronzové medaile, teď přidala třetí - nejcennější. Český fenomenální atlet byl před 72 lety ještě úspěšnější, všechny tři distance vyhrál.

České závodnice podle očekávání na nejlepší běžkyně nestačily. Tereza Hrochová ale může být spokojená, skončila v elitní třicítce na 26. místě. Moira Stewartová dokončila závod na 66. pozici.