úterý 3. prosince 2024

Nápis z Barrandovské skály musel zmizet, byl v havarijním stavu

Slavná historická deska nesoucí nápis Barrande, která zdobila Barrandovskou skálu od roku 1884, před pár dny opustila své místo. Národní muzeum ji nechá restaurovat.

Pamětní deska

Nápis Barrande několik měsíců na Barrandovských skalách neuvidíme.
Zdroj: Národní muzeum

  • Nápis Barrande několik měsíců na Barrandovských skalách neuvidíme.
  • Zdroj: Národní muzeum

Pamětní deska s nápisem Barrande na Barrandovské skále v Praze 5 se renovace nedočkala od roku 1968. Tehdy se musela kvůli úpravám skály odstranit a při této příležitosti ji restaurátoři znovu pozlatili. Teď je pryč znovu kvůli dalšímu restaurování.

S plánem umístit desku právě na Barrandovskou skálu přišel už v roce 1883 Jan Neruda. Napsal o ní ve fejetonu otištěném v Humoristických listech. O reálné umístění desky se ale postaral až Antonín Frič, přírodovědec, zoolog, paleontolog a vůdčí osobnost přírodovědy tehdejšího Národního muzea. Nápis poprvé spatřili lidé 14. června 1884 a nese příjmení Joachima Barranda. A kým tento muž vůbec byl? Barrande byl francouzský inženýr a také paleontolog, mimo jiné se podílel na stavbě koněspřežné železnice z Prahy do Plzně. Při přípravných pracích objevil velké množství zkamenělin. Díky jejich zkoumání se stal paleontologem známým po celém světě.

Pražskému muzeu navíc odkázal všechny své zápisky i peníze sloužící na dokončení výzkumu. Stejně tak odkázal muzeu statisíce zkamenělin. „Joachim Barrande odkázal Národnímu muzeu své poznámky, cennou knihovnu, a především statisíce zkamenělin, z nichž část mohou návštěvníci obdivovat v Historické budově Národního muzea v expozici Okna do pravěku, kde je jí vyčleněné čestné místo v sále prvohor. Jeho jméno je též uvedeno mezi ostatními významnými osobnostmi naší historie na fasádě Národního muzea a naše instituce považuje za svou povinnost pečovat o jeho odkaz a památku,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Desku nesoucí příjmení Joachima Barranda sponzorovala První Českomoravská továrna v Libni, která za ni dala 300 zlatých. Samotná instalace pak stála 572 zlatých a pořádala se na ni sbírka mezi geology ve Spojených státech amerických. Značnou část nákladů neslo i Museum Království českého, současné Národní muzeum.

Umístění pamětní desky není vůbec náhodné. Místo, kde se nachází, je strategické. Skála patří k nejvýraznějším pražským přírodním památkám, navíc je viditelná i z velké dálky. Stejně tak se na ní dají pozorovat provrásněné vápence spodnodevonského stáří.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

Národní muzeum
Ostatní Tipy na výlety

Národní muzeum v sobotu oslaví Den archeologie

464624783_10213442664576628_3728325869495426405_n
Domácí

Kvůli protestu dezinfoscény přesouvá Národní muzeum Den otevřených dveří

Foto z výstavy Olympijské příběhy
Ostatní Výstava

Olympijské příběhy v Národním muzeu mapují sportovní úspěchy

Z výstavy Čingischán
Ostatní Výstava

Národní muzeum na příští rok chystá velkou výstavu o Čingischánovi