Pamětní deska s nápisem Barrande na Barrandovské skále v Praze 5 se renovace nedočkala od roku 1968. Tehdy se musela kvůli úpravám skály odstranit a při této příležitosti ji restaurátoři znovu pozlatili. Teď je pryč znovu kvůli dalšímu restaurování.
S plánem umístit desku právě na Barrandovskou skálu přišel už v roce 1883 Jan Neruda. Napsal o ní ve fejetonu otištěném v Humoristických listech. O reálné umístění desky se ale postaral až Antonín Frič, přírodovědec, zoolog, paleontolog a vůdčí osobnost přírodovědy tehdejšího Národního muzea. Nápis poprvé spatřili lidé 14. června 1884 a nese příjmení Joachima Barranda. A kým tento muž vůbec byl? Barrande byl francouzský inženýr a také paleontolog, mimo jiné se podílel na stavbě koněspřežné železnice z Prahy do Plzně. Při přípravných pracích objevil velké množství zkamenělin. Díky jejich zkoumání se stal paleontologem známým po celém světě.
Pražskému muzeu navíc odkázal všechny své zápisky i peníze sloužící na dokončení výzkumu. Stejně tak odkázal muzeu statisíce zkamenělin. „Joachim Barrande odkázal Národnímu muzeu své poznámky, cennou knihovnu, a především statisíce zkamenělin, z nichž část mohou návštěvníci obdivovat v Historické budově Národního muzea v expozici Okna do pravěku, kde je jí vyčleněné čestné místo v sále prvohor. Jeho jméno je též uvedeno mezi ostatními významnými osobnostmi naší historie na fasádě Národního muzea a naše instituce považuje za svou povinnost pečovat o jeho odkaz a památku,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Desku nesoucí příjmení Joachima Barranda sponzorovala První Českomoravská továrna v Libni, která za ni dala 300 zlatých. Samotná instalace pak stála 572 zlatých a pořádala se na ni sbírka mezi geology ve Spojených státech amerických. Značnou část nákladů neslo i Museum Království českého, současné Národní muzeum.
Umístění pamětní desky není vůbec náhodné. Místo, kde se nachází, je strategické. Skála patří k nejvýraznějším pražským přírodním památkám, navíc je viditelná i z velké dálky. Stejně tak se na ní dají pozorovat provrásněné vápence spodnodevonského stáří.