sobota 22. února 2025

Napětí na sledovaném území stoupá. KLDR přesouvá vojsko k jižní hranici

Válka mezi oběma zeměmi Korejského poloostrova trvá už přes 70 let. Sice se otevřeně nebojuje, ale země nikdy neuzavřely mír. Nyní se situace po vypuštění severokorejského špionážního satelitu znovu vyostřuje.

F_oyRsgbEAAw7kd

Vypuštění této rakety se špionážním satelitem zvýšilo napětí mezi Jižní a Severní Koreou.
Zdroj: X

  • Vypuštění této rakety se špionážním satelitem zvýšilo napětí mezi Jižní a Severní Koreou.
  • Zdroj: X

Dohoda z roku 2018 mezi Severní a Jižní Koreou o pozastavení vojenských opatření padla. Rozbuškou se stalo vypuštění severokorejského špionážního satelitu, bezprostředně poté Jižní Korea dohodu pozastavila. Takřka okamžitě na toto rozhodnutí reagoval i Pchjongjang, který začal svá vojska přemísťovat k nejbedlivěji sledované hranici světa na 38. rovnoběžku. Podle ministerstva obrany Jižní Koreje její severní soused tímto dohodu vypověděl, přestože Soul ji považoval pouze za pozastavenou.

K problému se vyjádřilo i severokorejské ministerstvo obrany, které sdělilo, že země již nikdy nebude vázaná podobnou vojenskou dohodou. Pozastavení dohody ze strany Soulu považuje za provokaci. Severokorejská agentura KCNA také uvedla, že komunistická země do hraničního prostoru umístí nový typ vojenského vybavení.

Vypuštění rakety se špionážním satelitem vyděsilo i Japonsko, nad jehož území stroj přelétl, než spadl do Tichého oceánu. Podle jihokorejské agentury NIS pomohlo KLDR s vypuštěním satelitu Rusko.

Autor: Jan Skala

Související

školní třída
Zahraniční Školství

Estonsko reformuje školství. Ruština ve výuce skončí do roku 2030

švédské námořnictvo
Zahraniční

Obavy z ruské sabotáže v Baltském moři sílí

Gbzn4OtXIAoOtOO
Zahraniční

Trump se s Putinem ještě nesejde. Nedozrál čas, řekl americký ministr

9ad54618-ap23125346284190
Zahraniční

Rusko tvrdí, že kontroluje přes 60 procent Kurského území obsazeného Ukrajinci