čtvrtek 24. dubna 2025

Na Zemi není voda náhodou, ukázal to miliardy let starý meteorit

Na naší planetě se mohla objevit voda mnohem dříve, než jsme si doposud mysleli. Země pravděpodobně nečekala, až na ní voda dorazí na jiném vesmírném tělese, tak jak vědci zatím mysleli.

Země

Ilustrační foto.
Zdroj: https://www.logisticsplus.com/

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: https://www.logisticsplus.com/

Tvrzení, že byla Země po svém vzniku vyprahlou nehostinnou kamennou planetou vyvrací nejnovější výzkum, při kterém vědci z Oxfordské univerzity zkoumali vzácný, přes 4,6 miliardy let starý meteorit s označením LAR 12252 nalezený na Antarktidě. Ten má podle nich téměř stejné složení jako naše planeta ve své ranné fázi.

Při analýze za pomocí nejmodernějších přístrojů výzkumníci s překvapením zjistili, že je asteroid plný vodíku – molekul, které spolu s kyslíkem vytváří životadárnou vodu. Pokud tedy měla naše planeta stejné složení, musela obsahovat i stejné množství vodíku jako zkoumaný meteorit. To znamená, že se na naší planetě voda kdysi vytvořila, aniž by na Zemi musela dopadnout další vesmírná tělesa, která by na ní chybějící vodík donesla.

Jsou i tací, kteří výsledky výzkumu zpochybňují. Tvrdí, že meteorit povalující se miliony let na Zemi mohl vodík absorbovat z přilehlého okolního prostředí.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Science Direct

Související

Země
Světové dny Příroda

Den Země

čaj
Zdraví Věda

Čaj působí jako filtr proti těžkým kovům v pitné vodě

asteroid
Zahraniční Vesmír

Asteroid by mohl zasáhnout Zemi za sedm let

Bledě modrá tečka. Zemi ze vzdálenosti 6 miliard kilometrů vyfotila sonda Voyager 1.
Zahraniční Výročí

Ikonická fotografie Země z vesmíru slaví 35 let