Na zákon o bytové podpoře se čekalo 20 let. Pomůže ale málokomu

Sněmovna po dlouholetých tahanicích schválila návrh zákona o podpoře bydlení, který má systémově řešit problematiku bytové nouze v České republice. Opozice i neziskovky ale k němu mají výhrady.

bezdomovec

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Návrh zákona se zaměřuje na prevenci ztráty bydlení a podporu dostupného bydlení pro osoby v tíživé sociální situaci. Příprava a diskuse kolem něj trvaly téměř dvacet let. Původní návrh muselo ministerstvo pro místní rozvoj několikrát předělat a do značné míry zredukovat, aby prošel Sněmovnou. V květnu ho čeká ještě schvalování v Senátu.

Zákon má vytvořit rámec pro spolupráci mezi státem, kraji a obcemi při zajišťování dostupného bydlení. Obce by měly získat nástroje a peníze na podporu lidí ohrožených ztrátou bydlení, například prostřednictvím sociálních bytů nebo podpůrných služeb. Cílem je snížit počet lidí bez domova a zlepšit jejich sociální začlenění.​

Návrh zákona však čelí kritice ze strany opozice, zvláště pak z hnutí ANO a SPD. Nepřináší prý konkrétní řešení pro výstavbu nových bytů a spoléhá na současný bytový fond. Mohl by také vést k neefektivnímu využívání peněz bez záruky skutečné pomoci potřebným.

Podle kritiků z neziskového sektoru pomůže zákon jen zlomku lidí, kteří to opravdu potřebují. Nastavená kritéria prý nedávají smysl. O pomoc podle návrhu totiž může zažádat člověk, jehož příjmy nesmí činit víc než 1,43 násobku životního minima. Pokud zákon projde senátem, nařízením vlády se limit zvýší na 1,6násobek.

160 tisíc lidí v České republice sužuje bytová nouze, desetkrát více je těch, kterým ztráta bydlení reálně hrozí. Novou podporu ale využít jen málokdo. Nedostane ji například nikdo, kdo má alespoň minimální mzdu. Nebude možné pomoci mnohým seniorům, kteří žijí na ubytovnách a berou důchod nebo mladým rodinám, kde muž má minimální mzdu a žena například rodičovský příspěvek. Do příjmů navíc zákon zahrnuje i sociální podporu.

Související

AUm4SP.jpeg
Domácí

Neznají značky, nedomluví se. Zákon přitvrdil vůči zahraničním taxikářům

sea-3227168_1280
Zahraniční

Bali: Ženy s menstruací nesmí do chrámů, lidé musí být uctiví a skromně oblečení

školní jídelna
Domácí Video

Vláda chce děti utýrat hlady! Kampaň ANO nabírá na obrátkách

fire-4387886_1280
Domácí

Plošný zákaz pálení listí lze snadno obejít. Pořiďte si buřty