Takový nápor střední školy téměř třicet let nezažily. V roce 2008 se narodilo přes 119 tisíc dětí. Abnormálně silný ročník zapříčiní, že se letos na střední školy hlásí nejvíce dětí za posledních 29 let. Míst na školách je dostatek, jak uvádí mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová: „Míst ve středních školách je v celorepublikovém průměru dostatek, střední školy mohou přijmout až 224 nových žáků. Problematické je tedy jednak regionální rozmístění a jednak zájem uchazečů pouze o určité obory.“
Kromě nadprůměrného počtu českých žáků budou situaci s přijetím na střední školy řešit i ukrajinští studenti, čímž bude situace s přijetím na určitou střední školu ještě problematičtější. Podle analytika společnosti PAQ Research Karla Garguláka rodiče upřednostňují gymnázia z obav kvality vzdělávání na odborných školách. „V Česku máme obrovské množství specializovaných oborů, zejména učňovských. Rodiče ale mají často obavy z kvality vzdělávání na takových školách, a hlavně z budoucího uplatnění dětí. Vidí, že nejlépe se v dnešní době daří lidem, kteří získají všeobecné střední vzdělání a následně vysokoškolský titul, a proto míří tímto směrem,“ vysvětluje.
„Při nástupu silných ročníků dochází k jevu, kdy se studenti nevejdou na gymnázia a jsou systémem vytlačeni na střední odborné školy. Talentovaní studenti, kteří skončí ve vysoké konkurenci například na 35. místě přijímacích zkoušek, poté musí vyhledávat jinou školu z nabídky a to může zkomplikovat cestu k vytoužené kariéře,“ komentuje analytik EDUinu Jan Zeman.