Na Smrku vyrostly stezky z lásky

V Beskydech na hoře Smrk vznikly další stezky z lásky. Necelé dvě desítky dobrovolníků zde vybudovaly téměř 90 metrů povalových chodníků.

Nové povalové chodníky na hoře Smrk

Nové povalové chodníky na hoře Smrk
Zdroj: Stezky z lásky

  • Nové povalové chodníky na hoře Smrk
  • Zdroj: Stezky z lásky

V rámci projektu Stezky z lásky, na kterém spolupracuje Klub českých turistů, Kofola a RegioJet, vznikly nové povalové chodníky na hoře Smrk v Beskydech. Celkem 16 dobrovolníků vybudovalo 87 metrů povalových chodníků přes bahnitá a zamokřená místa na vrcholové plošině hory. Veškerý materiál bylo potřeba nahoru vynést, což obnášelo cca 90 vynášek s převýšením až 130 metrů.

Nejdříve bylo třeba 58 třímetrových fošen a 29 hranolů vynést od chaty Hubertka až na vrchol druhé nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd. Ty se nám na té 1,5km trase do kopce pořádně pronesly. Naštěstí jsme v tom nebyli sami, pomáhali i náhodní turisti, kteří s sebou cestou na vrchol vzali fošnu a my jim na oplátku nabídli Kofolu. I díky nim se práci podařilo dokončit a za to jim moc děkujeme,“ uvádí projekt Stezky z lásky.

S návrhem na design lávek přišli pracovníci Správy CHKO Beskydy, které inspirovaly podobné chodníčky ve Skandinávii,“ popsal Martin Hlaváč, dobrovolný strážce CHKO Beskydy. „Napadlo nás, že to co funguje v drsných podmínkách severu, by mohlo fungovat v neméně drsných podmínkách na vrcholech Beskyd,“ dodal. Chodníčky jsou velmi jednoduché, tvoří je dvě masivní desky položené na příčných pražcích.

Autor: Šimon Mitro

Související

Zahrada na zámku v Lysicích.
Cestování Tipy na výlety

Zahrada zámku v Lysicích zve návštěvníky po rozsáhlé rekonstrukci

df2f19e6-a4b8-49e7-b422-daa4426e9710
Ostatní

Athénský šplh, šlapací autíčka nebo koncerty: Kam vyrazit bez pěneženky?

Stezku na Šerák v Jeseníkách ničí eroze.
Domácí Tipy na výlety

Oblíbenou turistickou trasu na Šerák ničí eroze. Stezka bude upravena

Nové turistické trasy v Brdech.
Domácí Tipy na výlety

Turisté se dočkají Brdské hřebenovky. Bude mít 120 kilometrů