Pokud by se nyní konaly na Slovensku parlamentní volby, současná vládní strana SMER-SD by je nevyhrála. Se ziskem 18,1 procento by skončila na druhém místě, za vítězným hnutím Progresívne Slovensko, která aktuálně preferuje 20,9 procent voličů. Ovšem obě z těchto stran by měly sestavování vlády velmi těžké, protože ani jedna by většiny se svým zásadním koaličním partnerem nedosáhla.
Výraznou politickou silou na Slovensku se totiž začíná stávat krajně pravicové, neofašistické hnutí Republika, kterou vede europoslanec Milan Uhrik, ale která je spojená i s bývalým prezidentem Ivanem Gašparovičem. Ta podle průzkumu už vysává volice SMERU a nyní má podporu více než 10 procent voličů. Pro Republiku je to obrovský úspěch, protože dosud zastoupena ve slovenské Národní radě není. Zda by se po volbách ale spojila se SMEREM není jasné. O spojenectví s Progresívnym Slovenskem nemůže být ani řeč.
To by mohlo sázet na koalici s hnutími Sloboda a solidarita a Demokrati, popřípadě s bývalou vládní stranou, křesťansko-demokratickou KDH, ovšem tyto subjekty mají podporu pěti či šesti procent voličů. O něco lépe je na tom tradiční spojenec Roberta Fica, strana HLAS-SD, která si však s preferencemi 9,7 procent také výrazně pohoršila.