Na Slovensku dominují Progresivisté. Ficův SMER na ně ztrácí tři procenta

Na Slovensku se ukazuje opačný trend, než jaký stanovily parlamentní volby. V těch evropských dominuje liberální opozice.

Simecka-narovinu

Předseda hnutí Progresívne Slovensko Michal Šimečka slaví úspěch.
Zdroj: Progresívne Slovensko

  • Předseda hnutí Progresívne Slovensko Michal Šimečka slaví úspěch.
  • Zdroj: Progresívne Slovensko

Trend předvolebních průzkumů, které na Slovensku favorizovaly liberální hnutí Progresívne Slovensko, se potvrdil. Strana opozičního lídra Michala Šimečky dokázala v uplynulých volbách do Evropského parlamentu přesvědčit nejvíce Slováků a získala dohromady 27,81 procent hlasů. Až na druhém místě pak skončila nejsilnější vládní strana SMER-SD premiér Roberta Fica, který se stále ještě zotavuje z atentátu, který na něho v polovině května spáchal právě příznivec Progresívneho Slovenska.

Obrovským překvapením na Slovensku je však třetí místo hnutí Republika, které se loni ani nedostalo do Národní rady, ovšem nyní získalo 12,53 procenta. Republika chce v Bruselu prosazovat krajně pravicové názory, kdy bývá považována za neofašistickou a ve vztahu k současné válce na Ukrajině volí silně proruský postoj.

Kdo naopak silně propadl, to je HLAS-SD, tedy strana zvoleného prezidenta Petera Pellegriniho. Ta dostala pouze 7,18 procenta a vykázala tak prakticky stejný výsledek jako opoziční Křesťanskodemokratické hnutí.

Autor: Jan Skala

Související

GSR9wTYXwAEcvqx
Zahraniční

V Praze kečup, v Moskvě barva. Pachatele útoku na ambasádu už zadržela policie

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

Petr Pavel na summitu NATO.
Zahraniční

Všechny státy NATO kromě Maďarska se zavázaly k podpoře Ukrajiny, řekl Pavel

profimedia-0889174564
Zahraniční

Biden si spletl Zelenského s Putinem. Přesvědčuje veřejnost o své způsobilosti