Mezinárodní tým vědců v čele s archeology z berlínské univerzity Freie odhalil opevněná pravěká sídliště v odlehlé části Sibiře, ležící asi 2500 kilometrů východně od Moskvy. Výzkum ukázal, že lovci a sběrači na Sibiři stavěli složité obranné struktury kolem svých sídlišť již před osmi tisíci lety. Tím se sibiřská opevnění stala nejstaršími známými pevnostmi na světě.
Tento objev mění chápání raných lidských společností a významně narušuje představu, že lidé začali budovat trvalá sídliště s monumentální architekturou a komplexními společenskými strukturami až s nástupem zemědělství. Sibiřský objev přináší nový pohled na evoluci složitých společností a ukazuje, že ke komplexnímu vývoji civilizací mohou vést i alternativní cesty.
World’s Oldest Fortress In Serbia Challenges Traditional Archaeology https://t.co/z246uXHute The world's oldest fortress has been discovered in Siberia, dating to 8,000 years ago. This defensive complex reveals an ancient class structure, and like Göbekli Tepe in Turkey, it… pic.twitter.com/ETCGkyc2lS
— Nirmata (@En_formare) December 10, 2023