Původně slabé zemětřesení, které zasáhlo souostroví Santorini na rozhraní Egejského a Krétského moře, narostlo do události obludných rozměrů. Během čtyř dnů totiž seizmologové zaznamenali kolem padesáti otřesů půdy na čtyřmi stupni Richterovy škály a stovky záchvěvů, které byly o něco slabší. Lidé už začali ostrovy houfně opouštět a z celkového počtu 16 tisíc trvale žijících obyvatel, jich už ze Santorini odjelo více než 10 tisíc.
Zemětřesení posledních dnů ale může mít následky i po jeho odeznění. Seizmologové upozorňují, že kvůli otřesům dojde na řadě míst k sesuvům půdy a uvolněné jsou také kameny na skalách, jimiž jsou ostrovy poseté.
Lidé se obávají, že zemětřesení může mít souvislost z probouzením sopky Théry, která ve starověku explodovala tak silně, že zničila původní souostroví a vytvořila současné Santorini. Ve starých písmech je dokonce tento výbuch řazen do sedmi ran egyptských. Velké zemětřesení o síle skoro 8 stupňů Richterovy škály, zasáhlo ostrovy v roce 1956 a zvedlo vlny o výšce 30 metrů, které zabily skoro 60 lidí.
The Santorini-Amorgos earthquake swarm just keeps going. It has now produced over 1,000 individual events since it began on January 27. pic.twitter.com/KQwxEj0Vbb
— Nahel Belgherze (@WxNB_) February 5, 2025