pátek 22. listopadu 2024

Na podání přihlášky na střední školy máte 20 dnů. Využijte je, nabádá ministr školství

Dne 1. února bude spuštěn systém pro elektronické podání přihlášek na střední školy. Žadatelé mají možnost podávat přihlášky do 20. února. Ministr školství nabádá, aby rodiče nepodávali přihlášky první ani poslední den kvůli možnému přetížení systému.

profimedia-0841824780

Ministr školství Mikuláš Bek
Zdroj: Profimedia

  • Ministr školství Mikuláš Bek
  • Zdroj: Profimedia

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) na úterní tiskové konferenci znovu připomněl, že čas a datum podání přihlášky na střední školy nemá žádný vliv na šanci uchazeče na přijetí. Systém pro elektronické přihlášky bude spuštěn ve čtvrtek 1. února a žadatelé mohou podat přihlášky do 20. února. Během tohoto intervalu je zcela jedno, zda rodiče pošlou přihlášky hned, či až ke konci lhůty. Systém automaticky rozřadí uchazeče na základě jejich priorit a výsledků jednotné přijímací zkoušky.

Ministr školství nabádá, aby žadatelé kvůli očekávanému přetížení systému raději nepodávali přihlášky hned první či poslední den. Bek také prohlásil, že 20denní lhůta je dostatečná na seznámení se s elektronickým podáním a vyplnění přihlášky. V budoucnu by podle ministra měla jednotná přijímací zkouška na střední školy probíhat ještě před samotným rozhodováním o výběru střední školy.

Podání elektrické přihlášky na střední školy probíhá skrze elektronický systém, nazvaný Digitální přihlašovací systém (DiPSy). Pokud chtějí rodiče podat přihlášku online, tak je nutné se do systému přihlásit přes Identitu občana, například pomocí bankovní identity, mobilního klíče eGovernmentu nebo eObčanky. Systém předvyplní veškeré údaje ze základních registrů, jako jsou jméno, příjmení a datum narození. Žadatelé mohou i nadále využívat papírovou formu přihlášky. K nim přiloží požadované přílohy a doručí je fyzicky na školy.

Autor: Šimon Mitro

Související

Mostecká pánev
Domácí Školství

Stamiliony půjdou na podporu škol v uhelných regionech

profimedia-0912639718
Domácí

Více peněž na byty, školství či lesy. Poslanci Stanjurův rozpočet překopali

Vysokoškolák
Domácí Školství

Novela zákona přinese lepší podmínky pro doktorandy

úzkost
Domácí Školství

Rostoucí problémy duševního zdraví žáků: Praha odhaluje alarmující data