Obří odsávací zařízení s názvem Mamut by se svými 72 sběrnými kontejnery mělo být schopné odstranit z ovzduší až 36 tisíc tun oxidu uhličitého ročně. Zachytí jej ze vzduchu a pak jej speciální stroj vstříkne hluboko pod povrch země, kde se přemění přirozenou reakcí s čedičovým podložím na kámen.
Odsávání uhlíku z ovzduší má celou řadu odpůrců. Ti jednak tvrdí, že je tento proces finančně nákladný, pak jim také vadí, že v praxi zatím není jeho účinnost v tak velkém meřítku prokázaná. Cena za odstranění tuny oxidu uhličitého šplhá ke 23 tisícům korun za tunu, v budoucnu se prý ale má co nejvíce snížit.
Kromě toho se kritici bojí skutečnosti, že by mohlo odsávání CO₂ ze vzduchu odvádět pozornost od hlavního klimatického úkolu, kterým je trvalé snižování produkce uhlíkové stopy. Mnoho odpůrců také tvrdí, že firmy čistící vzduch používají získaný uhlík na vytlačování nejspodnějších vrstev ropy. Což jde zcela proti pravidlům, jak do budoucna omezit produkci skleníkových plynů v co největší možné míře.
A glimpse into the future.
— Climeworks (@Climeworks) July 12, 2022
The groundbreaking of our newest and largest direct air capture plant Mammoth has begun: take a look at this beautiful rendering of the upcoming plant.@CarbFix, our CO₂ storage partner, will provide the permanent underground storage of carbon dioxide. pic.twitter.com/fqLAlf2Xa6