Nejméně 12 mrtvých horolezců a šerpů si vyžádala jarní sezóna na nejvyšší hoře světa. Dalších pět lidí se pohřešuje. Životy si nejčastěji vyžádala výšková nemoc nebo vyčerpání. Podle statistik zemře za sezónu na Everestu průměrně šest lidí, letoš je tak jedním z nejtragičtějších vůbec.
Rovná plocha na vrcholu Everestu je velká asi jako dva pingpongové stoly. Lezci tak musejí čekat i několik hodin v zóně smrti, než na ně přijde řada a můžou stanout na vrcholu.
🚨🏔En Himalaya, la situation reste compliquée sur les pentes du Mont Everest. Les vagues d’alpinistes s’enchaînent sur le sommet ce qui multiplie les accidents mortels et les disparitions. 2 grimpeurs sont ainsi décédés hier, alors que 3 disparus sont recensés par les autorités pic.twitter.com/UCowc4t8yJ
— the_8000m (@8000mThe) May 22, 2023
Zatím poslední obětí Everestu se dnes stal Petrus Albertyn Swart z Kanady, za jeho smrt může výšková nemoc poblíž vrcholu hory. Zemřel, když se mu šerpové snažili pomoci při sestupu.
Některá těla se daří šerpům snést, například 23letého Dominika Damiana z Malajsie.
The Malaysian who died on top of Everest. Nepali guides carrying his body down.
— Dominic Damian JAN 1513 (@jan_1513) May 23, 2023
He must have had the pinnacle joy reaching the summit
It is incredibly sad that his remains are brought down in sorrow.
The fleeting joys of life are fleeing much too quick for some. RIP. pic.twitter.com/mfYQzlwRAb
Pohřešovaný maďarský horolezec Suhajda Szilard zase nejspíš doplatil na to, že chtěl zdolat Everest bez kyslíku a podpory šerpů.
Jarní sezóna začala 30. dubna, obvykle končívá v polovině května, letos ji prodloužilo počasí vhodné pro výstupy.
Podle odhadů je na Everestu asi tři sta těl, některá dokonce slouží jako orientační body.