Důležitá je kontrola střechy. Kvůli pár uvolněným taškám může dovnitř pořádně zatékat. Pár minut věnujte také stavu krovu – kvůli shnilým trámům už se přes zimu propadla nejedna střecha. Vyhraďte si dostatek času na okapy, zkontrolujte je a pečlivě vyčistěte od listí a dalších nánosů. Ty rády zadržují vodu, která snadno zamrzne, a okap se může roztrhnout. Pokud máte okenice, ideálním řešením je jejich zabednění.
Vypojte ze zásuvek veškeré spotřebiče, abyste předešli zkratu a případnému požáru. Pak vypněte hlavní jistič. Potřebujete-li elektřinu kvůli alarmu, budete si muset vystačit s vypojením spotřebičů. Nezapomeňte vypnout přívod plynu.
Hlavním důvodem, proč žádný chatař nesmí na podzim zapomenout vypnout vodu, jsou její fyzikální vlastnosti. Zmrzlá voda má větší objem než kapalná, a tak snadno trhá potrubí. Nejefektivnější obranou proti zamrzání vody je její mechanické odstranění. Pokud vodu nevypustíte, v případě vytopení pojišťovna pravděpodobně nevyplatí plnění.
Nejprve vypněte přívod vody a pak otevřete všechny kohoutky, aby voda odtekla. Nezapomeňte na radiátory, bojler nebo hadici k pračce a dalším spotřebičům. Obvykle po vypuštění zbyde voda v toaletě, dřezu nebo umyvadle. Nalijte do nich speciální nemrznoucí směs pro vodovodní systémy nebo v případě nouze velmi silný solný roztok. Doporučuje se také zaizolovat vodoměr, aby se mrazem neponičil. Nejjednodušší a nejlevnější způsob je zevnitř vystlat skříňku polystyrenem.
Nespoléhejte na trvanlivost potravin a odvezte je radši domů, případně je vyhoďte. Hlodavci a další zvířata hledají cokoliv, co jim umožní přežít zimu. Spousta z nás nosí na chalupě staré vyřazené oblečení, ale pokud tam máte kousky, o které nechcete přijít, uzavřete je do plastových krabic. Pokud nemáte zabedněné okenice, uložte dražší elektroniku někam mimo dohled zlodějů.