Byl to největší válečný konflikt, který do té doby lidstvo poznalo. Trval lehce přes čtyři roky a zcela změnil pořádky po celém světě. Ukončil vládu impérií, o nichž se soudilo, že budou u moci na věky a zcela změnil i koloniální poměry. Celkem si vyžádal kolem 10 milionů mrtvých, 15 milionů zraněných a bezmála osm milionů dalších zmizelo zcela beze stopy. Tento hrůzný konflikt, o němž se soudilo, že svou intenzitou ukončí všechny váliky, začala přesně před 110 lety.
Na jejím začátku byl stokrát diskutovaný atentát na rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda D´Este, který v Sarajevu spáchal bosenský Srb Gavrilo Princip 28. června 1914. Následující měsíc byl už ve znamení řinčení zbraněmi, kdy zejména Německo bylo žhavé do boje a císař Vilém II. vytvářel tlak na rakouského císaře Františka Josefa I., aby nenechal tragickou událost bez odvety. 28. července 1914 proto Rakousko vyhlásilo válku Srbsku. To však spustilo lavinovou reakci, protože okamžitě do bojů vehnalo ochránce balkánské země, carské Rusko. V rámci spojeneckých smluv s Ruskem do války následně vstoupila Velká Británie a Francie a na druhé straně Osmanská říše. Když se pak následně válka přelila do kolonií, začalo se bojovat i na dalších kontinentech.
Snahy o ukončení bojů byly patrné už od roku 1916, ovšem až bolševická revoluce v Rusku v listopadu 1917 naznačila, že by se mohla situace změnit. Neúnosnou situaci ukončila až kapitulace států Dohody, tedy Německa, Rakouska-Uherska a Osmanské říše, nicméně jako konkrétní vítěz z války nevyšla ani jedna z mocností. Z hitorického hlediska však tento konflikt byl pouze předehrou k mnohem strašnější válce, která měla vypuknout o 20 let později.