Nová zpráva od Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) uvádí, že Myanmar letos vyprodukoval přibližně 1 080 metrických tun opia, nezbytného pro výrobu heroinu. Tato produkce dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 20 let. Z jihovýchodního asijského státu se tak stal největší producent opia. Hlavní oblastí pěstování opia v Myanmaru je stát Shan, kde se konflikt a nestabilita vedoucí k vojenskému převratu v roce 2021 staly hnací silou pro farmáře k pěstování máku.
Myanmar překonal v produkci opia Afghánistán, kde došlo ke snížení produkce až o 95 procent v důsledku zákazu pěstování máku Talibanem v dubnu loňského roku. Celková odhadovaná hodnota "opiátové ekonomiky" Myanmaru se zvýšila na částku mezi 1 až 2,4 miliardy dolarů, což odpovídá 1,7 až 4,1 procentu hrubého domácího produktu země za rok 2022. Tento nárůst znamená, že oblast pěstování opia v zemi nadále představuje značný ekonomický faktor.
I když rostoucí produkce opia může přinést ekonomické výhody, odborníci varují před negativními dopady na společnost, zejména v kontextu mezinárodního obchodu s drogami a závislosti na narkotikách. Zároveň poukazují na nutnost vyvinout úsilí k nalezení udržitelných alternativ pro farmáře a posílení boje proti nelegálnímu obchodu s drogami.