Během víkendu miliardář Elon Musk na své sociální síti X zveřejnil screenshot vyhledávacího pole Google s textem „President Donald“. Automatické doplnění Googlu navrhlo možnosti jako „Donald Duck“ a „President Donald Regan“, ale vůbec nenavrhl exprezidenta „Donalda Trumpa“.
Google vysvětluje situaci tím, že se jedná o „anomálie“, které způsobují, že automatické navrhování nefunguje správně pro některá jména minulých prezidentů i současnou viceprezidentku a pravděpodobnou kandidátku za Demokratickou stranu, Kamalu Harris. Google uvádí, že si je vědom, že při zadání „Vicepresident K“ automatické doplnění navrhne „William R. King“, tedy viceprezidenta z roku 1853.
Technologické platformy čelí rostoucí kontrole ohledně jejich potenciálního vlivu na prezidentské volby, zvláště s nárůstem deepfake a jiného obsahu generovaného AI, což zvyšuje riziko šíření dezinformací. Musk, který podporuje Trumpa a slíbil, že přispěje na jeho kampaň, v pátek sdílel na X video využívající nástroj pro napodobování hlasu viceprezidentky Kamaly Harris, ve kterém říká věci, které ve skutečnosti nikdy neřekla.
Musk původně neuvedl, že video je smyšlené a parodické, ale později objasnil, že se jednalo o satiru. Google vysvětlil, že automatické doplnění je navrženo tak, aby poskytovalo zkratky pro lidi hledající specifické termíny, a uživatelé tedy stále mohou dokončit svůj vlastní dotaz, bez ohledu na to, zda autocomplete navrhne požadovaný termín. V pondělí již Google autocomplete navrhoval „Donald Trump“ pro vyhledávání začínající „President Donald“.
Wow, Google has a search ban on President Donald Trump!
— Elon Musk (@elonmusk) July 29, 2024
Election interference? pic.twitter.com/dJzgVAAFZA
Ahem @Google … https://t.co/0UBQTqWmiS
— Elon Musk (@elonmusk) July 29, 2024