Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) investovalo v letech 2016 až 2022 více než 1,2 miliardy korun na podporu zaměstnanosti znevýhodněných osob, avšak bez stanovení jasných cílů pro měření úspěšnosti. To vedlo k nemožnosti vyhodnocení dlouhodobého přínosu těchto projektů. Národní kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že MPSV vynaložilo 9,1 milionu korun na výdaje, které nesplnily stanovené cílové skupiny.
Kontroloři odhalili, že MPSV mělo stanovený pouze jeden kvantitativní cíl – dosažení 75procentní míry zaměstnanosti u osob ve věku 20 až 64 let, který byl překročen již v roce 2016. V roce 2022 dosahovala zaměstnanost v této skupině 81 procent. Úspěšnost podpory byla hodnocena na základě počtu účastníků a získaných kvalifikací, což však neodráží skutečné uplatnění na trhu práce. Až 78 procent rekvalifikovaných osob nenašlo zaměstnání v oboru, který absolvovaly.
Podle zjištění NKÚ byla podpora projektů zaměřených na zvyšování zaměstnanosti znevýhodněných skupin málo účinná a efektivní. Projekty přinášely spíše krátkodobé zvýšení zaměstnanosti a dlouhodobé přínosy v oblasti zaměstnanosti nebyly prokázány. V rámci deseti kontrolovaných projektů bylo pouze v jednom případě využití prostředků účelné, avšak stále s nižší efektivností, zatímco ve dvou případech došlo k neúčelnému vynaložení všech prostředků.