Modlitba pro Martu. Hymna revoluce spojila listopad s Pražským jarem

Modlitba pro Martu, původní melodie ze seriálu Píseň pro Rudolfa III., vytáhla Martu Kubišovou z referentské kanceláře a udělala z ní hvězdu Sametové revoluce. Text skladby se však vztahoval k Pražskému jaru.

OK7

Marta Kubišová v listopadu 1989 na balkónu Melantrichu.
Zdroj: Youtube

  • Marta Kubišová v listopadu 1989 na balkónu Melantrichu.
  • Zdroj: Youtube

Přestože tvářemi Sametové revoluce byli například Karel Kryl či Jaroslav Hutka, nejznámější skladbou, která se před 35 lety nesla Prahou, zůstane Modlitba pro Martu. Tato dnes více než 55 let stará skladba skladatelů Jindřicha Brabce a Petra Rady ale reagovala na události Pražského jara roku 1968. Skutečnost, že ji pak zpěvačka Marta Kubišová nazpívala jen dva dny po vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa, její text pouze umocnila.

Skladba, která se kvůli tomu, stejně jako její interpretka, ocitla v minulosti komunistického režimu, se znovu do povědomí celého národa dostala právě v listopadových dnech roku 1989. Organizátoři protikomunistických protestů dokonce překvapenou Kubišovou vytáhli z jejího tehdejšího zaměstnání referentky zásobování Výstavby sídlišť v Praze a ona 21. listopadu skladbu, na popud hudebního publicisty Jiřího Černého zazpívala z balkonu budovy Melantrichu na pražském Václavském náměstí.

Slavná této skladby, kterou uvozuje památný verš "ať mír dál zůstává s touto krajinou", je dnes už naprostou legendou. Sama Marta Kubišová ji znovu, společně s společně s Bárou Basikovou, Blankou Šrůmovou, Naďou Válovou, Terezou Černochovou, Natálií Kocábovou a Hanou Hegerovou natočila v roce 2017 na album Protestsongy 1966–2017.

Autor: Jan Skala

Související

Vizualizace: Nová tramvajová trať Olšanská – Habrová, zastávka Nový Žižkov
Domácí

Praha chystá dvě nové tramvajové tratě. DPP získalo povolení

policejní pouta-ilustrační foto
Krimi

Zabil jsem ženu a jdu vystřílet fakultu, vyhrožoval muž pražským policistům

Břevnovský klášter, hrob číslo 15, jeden z mála jedinců uložených do rakve
Domácí Zajímavosti

V Břevnově odkryli unikátní válečné pohřebiště z období sedmileté války

Rodina
Domácí

Praha podpoří rodiny s hendikepovanými dětmi