„Aplikace vyplňuje prázdné místo v informačním prostoru. Cílí na rodiny s dětmi nebo seniory s vnoučaty, což je stále rostoucí podíl návštěvníků Plzně. Nabízí jim nové lokality a scenérie, dosud málo navštěvované a vhodné pro klidnou a bezpečnou návštěvu přírody,“ říká Marek Mejstřík, který řídí vývoj aplikace.
V Plzni se EPU zaměří především na rekreační oblast v okolí Velkého Boleveckého rybníka. „Termín overturismus bychom zřejmě nepoužili, ale jsou místa, která jsou zkrátka turisticky vytížená více. Třeba Bolevák je velmi oblíbený, ale oblast je rozlehlá a nabízí i klidnější zákoutí. A právě tam bychom návštěvníky rádi pozvali,“ vysvětluje první místostarosta plzeňského obvodu.
Aplikace nabídne alternativní trasy, například k pískovcové skále Pupek, k menhiru nad Seneckým rybníkem nebo k přírodnímu útvaru Petrovská díra v lesích pod Krkavcem. Tato místa zůstávala stranou hlavního turistického zájmu, přesto mají podle místních velkou přírodní i estetickou hodnotu.
„Naším cílem je ukázat lidem, že i mimo hlavní trasy existují krásná místa. Aplikace jim pomůže najít cestu, dozvědět se zajímavosti o přírodě a zároveň přispět k ochraně přetížených lokalit,“ dodává Šuma.
Aplikace EPU už dnes nabízí přes 400 výletních tras po celé republice. U každé trasy zobrazuje očekávanou vytíženost, upozorňuje na pravidla chování v chráněných oblastech a umožňuje virtuálně poznávat rostliny a živočichy.