neděle 21. dubna 2024

Mnohaletá rekonstrukce skončila. Světce znovu otevřely unikátní jízdárnu

Zrušení demoličního výměru byl před mnoha lety pouze start k náročné rekonstrukci polorozpadlé jízdárny ve Světcích u Tachova. Ta se nyní po statisícových investicích otevřela veřejnosti.

Jízdárna_Světce_-_interiér_2022_(012)

Nově opravená jízdárna ve Světcích u Tachova,
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Nově opravená jízdárna ve Světcích u Tachova,
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Druhá největší v Evropě, takovým přídomkem se může pyšnit unikátní jízdárna ve Světcích u Tachova, v níž byla v uplynulých týdnech dokončena mnohaletá rekonstrukce, která objekt zachránila přes úplným zchátráním. Na konci března se tato jízdárna po letech zcela otevřela veřejnosti, která mohla vidět výsledek oprav, jež město Tachov přišly na 60 milionů korun, ačkoliv se celkově v objektu z poloviny 19. století utopilo více než 170 milionů korun. Výsledkem však jsou reprezentační prostory jako v době rakouské monarchie, kdy Světce byly jedním z důležitých míst západních Čech.

Unikátní jízdárnu nechal ve Světcích vybudovat vlivný rakouský kníže Alfréd I. Windischgrätz jako součástí nového zámku, jenž vznikl přestavěním paulánského zámku. Kníže však zemřel dříve, než stačil práce dokončit, takže finální úpravy už dodělával jeho syn Alfréd II.

Po druhé světové válce byl však majetek Windischgrätzů zestátněn a jízdárna začala chátrat do takové míry, že se jeden čas uvažovalo o její demolici. V roce 1991 začal boj o její záchranu a v roce 2010 byla dokonce prohlášena národní kulturní památkou.

Autor: Jan Skala

Související

1024px-242-EB-6-43A_-_DPLA_-_1efd121f86de82fe26546c98307d52fa
Zahraniční

Německý vůdce se narodil před 135 lety. Jeho jméno však byla zkomolenina

profimedia-0854636599
Domácí

Plzeňská únikovka bude letos ještě dramatičtější. Hlavně přes léto

image150
Domácí

Plzeňská zoo přišla o tank, přestěhuje se do nového Pattonova muzea

Vylodění spojenců v Normandii bylo jedním z milníků druhé světové války.
Zahraniční

Francie zve Rusko na oslavy. Kreml tvrdí, že pozvánku nedostal