Energetické nápoje lze charakterizovat jako sycené nealkoholické nápoje, které jako hlavní ingredience obsahují vodu, kofein a cukr nebo sladidla. Dále často obsahují stimulanty jako taurin a extrakty z guarany či ženšenu. Jde o energetické bomby a při jejich konzumaci se organismus musí vypořádat s přílišným množstvím energie a vystavuje se riziku rozvoje mnoha onemocnění.
„Sledujeme, že mezi mladými získávají energetické nápoje na popularitě. Potvrdila nám to i Mezinárodní výzkumná studie o zdraví a životním stylu dětí a školáků s tím, že více než každý desátý mladý do 18 let má sklon k rizikové konzumaci. Tyto nápoje nejsou rozhodně prospěšné a v případě překročení limitů pro konzumaci mohou zdraví dětí doslova poškozovat,“ varuje ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) lékařka Barbora Macková.
Nadměrná konzumace energetických nápojů může u mladých osob způsobit akutní zdravotní problémy, například nepravidelný srdeční rytmus, dechové obtíže, úzkost nebo nevolnost. Množství kofeinu ve dvou běžných plechovkách energetického nápoje překračuje maximum doporučené Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) pro děti a adolescenty. Problémem je i nadměrné množství cukru.
„V rámci snah o snížení obsahu cukru se mnoho výrobců rozhodlo nahrazovat cukry sladidly. Ta používaná v nápojích a potravinách musí projít testováním bezpečnosti a následně je na jejich obsah stanoven bezpečný limit. Nový výzkum v posledních letech ukázal, že dopady sladidel na snížení váhy nejsou tak významné, jak se očekávalo, zejména z dlouhodobého hlediska. Navíc některé studie upozorňují na možné negativní zdravotní dopady, a to i v množství, které se běžně vyskytuje v produktech. I přestože celá problematika bude jistě ještě předmětem dalšího výzkumu, již teď nejnovější doporučení WHO radí, aby lidé místo využívání sladidel spíše redukovali sladkou chuť jako takovou,“ uvádí nutriční epidemioložka SZÚ Eliška Selinger