pátek 9. května 2025

Mládě mravenečníka v zoo Olomouc přežilo díky pečlivé péči

Na Valentýna 14. února se v olomoucké zoo narodilo mládě mravenečníka čtyřprstého. I přesto, že bylo zpočátku slabé a křehké, přežilo.

Mládě mravenečníka v Zoo Olomouc

Mládě mravenečníka v Zoo Olomouc
Zdroj: Zoo Olomouc

  • Mládě mravenečníka v Zoo Olomouc
  • Zdroj: Zoo Olomouc

Dne 14. února se v olomoucké zoo narodilo mládě mravenečníka čtyřprstého. I přes jeho počáteční slabost a nejistý osud se podařilo mládě stabilizovat, díky intenzivní péči a podmínkám, které mu zoo poskytla. Ošetřovatelka Hana Dostálová vysvětluje, že matka s mládětem byly přesunuty do bezpečnějšího prostoru, kde je minimalizováno riziko a zároveň zajištěn klid pro růst mláděte.

Postupně mládě začalo sílit a přibírat na váze. Dnes už je možné s jistotou říci, že jde o samečka, který váží 1,1 kg. Tento úspěch je významným milníkem pro zoo, která se věnuje chovu mravenečníků čtyřprstých od roku 2003, a k dnešnímu dni zde bylo úspěšně odchováno již 21 mláďat.

Chov mravenečníků je náročný, zejména kvůli problémům s reprodukcí v zajetí. Důvodem je například absence termitů v jejich stravě, na které jsou ve volné přírodě zvyklí. Zoo Olomouc jim podává speciální kaši, která zahrnuje jemně namleté maso, banány, granule pro psy a vitamíny, čímž napodobuje jejich přirozenou stravu. Další výzvou je vytvoření optimálních podmínek pro jejich chov, protože mravenečníci mají specifické nároky na prostředí a potravu.

Mravenečník čtyřprstý je v přírodě vynikající lezec, ale i na zemi se pohybuje obratně. Jeho dlouhé drápy mu slouží k šplhání, ale při pohybu po zemi se opírá o klouby prstů. Tento noční tvor se živí hlavně mravenci, termity a občas vyloupí hnízdo včel. Samice rodí jedno mládě, které nosí na hřbetě, čímž si zasloužil přezdívku "lepidlový lezec" tropických lesů.

Autor: Šimon Mitro

Související

Okáč skalní
Domácí Fauna

Do Českého krasu se vrací okáči

Chřástal polní
Domácí Fauna

Chřástal polní volá o pomoc

losos
Zahraniční Fauna

Antidepresiva v řekách ovlivňují chování lososů

Galapágy pták
Zahraniční Fauna

Ptáci na Galapágách trpí „silniční agresí“ kvůli lidskému hluku