Velký spor, do něhož by poslední slovo mohl vnést i soud, se rýsuje ve středočeské obci Trnová. Tamní developerská společnost Domy Trnová, která se specializuje na stavbu silnic, začala na parcely v obci navážet zeminu. Tím se dostala do sporu s vedením obce i Českou inspekcí životního prostředí. Podle té je zemina kontaminovaná a pochází z bývalé chemické továrny Tebas v Praze.
„Inspekce podala příslušnému stavebnímu úřadu podnět k okamžitému přijetí opatření k zastavení nepovolených terénních úprav v dotčené lokalitě a k zahájení řízení o odstranění nepovolených terénních úprav. ČIŽP dále zahájila kontrolu se všemi společnostmi, které do Trnové doposud navážely zeminu, přičemž je upozornila, že ukládání odpadních zemin v této lokalitě je v rozporu se zákonem,“ píše inspekce na svém webu. Věc už také doputovala na ministerstvo životního prostředí, které vyzývá k urychlenému vyřešení situace. Developeři se hájí tím, že zemina je zdravotně nezávadná a kvůli zprávě inspekce se chtějí obrátit na soud. Materiál, který do obce denně naváží desítky nákladních vozidel, se údajně použije na stavbu nových komunikací.
V lokalitě, kterou developeři zavážejí stovkami tun zeminy, by mělo vyrůst zhruba sto nových rodinných domů. Pozemky, které firma Domy Trnová dosud lidem rozprodala, nejsou zasíťované, nemají slibovanou čistírnu odpadních vod a jediné, co developerská společnost na inkriminovaném místě dosud udělala, je načerno vybudovaná kanalizace, která nemá stavební povolení.