Čeští zemědělci už slibům ministerstva nevěří. Podle nich šéf resortu Marek Výborný (KDU-ČSL) zatím nesplnil nic z jejich požadavků. Přestože část z nich přislíbil, sedláci tomu nevěří. Ve čtvrtek proto znovu vytáhnou do ulic a jejich cílem bude znovu, jako v polovině února, ministerstvo zemědělství. Výborný však tvrdí, že už nemá příliš prostoru k ústupu. "Nemám v rukávu to eso, které bych vytáhl, až budou tři dny jezdit kolem Strakovky nebo ministerstva zemědělství se svou technikou," uvedl ministr.
Dnes po mimořádném zasedání představenstva Zemědělského svazu ČR a Agrární komory ČR jsme se shodli na uspořádání protestní zemědělské akce v Praze dne 7.3.2024. pic.twitter.com/0K2TZrSLO4
— Zemědělský svaz ČR (@ZSCR) March 4, 2024
Podle předsedy Zemědělského svazu Matina Pýchy jsou nyní rolníci nuceni prodávat obilí za ceny z roku 1994, což způsobil dovoz levného obilí a potravin z Ukrajiny, které Evropská unie odpustila platbu dovozního cla poté, co v únoru 2022 začala na jejím území válka. Tuzemští zemědělci nejsou schopni jejich cenám konkurovat a zaznamenávají ztráty. Po vládě proto chtějí, aby takový dovoz zakázala, stejně jako to požadují rolníci ve většině zemí Evropské unie.
Se zemědělci jednám za celou vládu, nabídli jsme jim maximum možného. Posílili jsme rozpočet pro letošní rok o 550 mil. Kč a další 2 mld. Kč jsou slíbené pro příští rok. Za 🇨🇿 zemědělce bojuji i na EU úrovni. Právo na protest nikomu neubírám, jednat pod ultimáty ale odmítám.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) March 4, 2024
Dále sedláci po vládě chtějí zajistit podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat, vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem a nedanění evropské provozní dotace.
Do Prahy by ve čtvrtek mělo vyjet zhruba sto kusů zemědělské techniky. Narozdíl od únorové demonstrace se za protestující zemědělce tentokrít postavila i Agrární komora. Její představitelé dokonce uvedli, že čtvrteční protest nemusí rozhodně být konečný.