Ve Švýcarsku skončila mírová konference, ovšem její výsledek není tak jednoznačný, jak Ukrajina očekávala. Její prezident Volodymyr Zelenskyj zhruba stovce států ze všech koutů světa představil desetibodový mírový plán, jehož stežejním tématem je stažení ruských vojsk z ukrajinského území včetně Krymu a propuštění zadržovaných ukrajinských dětí. K závěrečnému prohlášení se nakonec ze stovky zemí jich připojilo 85. Tato skutečnost neunikla ani Rusku, které celou konferenci označilo za neúspěšnou, což naznačuje i řada zahraničních médií.
The Summit on Peace in Ukraine is underway, with Switzerland welcoming 100 state guests to initiate a peace process.
— Swiss Federal Government (@SwissGov) June 15, 2024
Details:https://t.co/28pcSr6lLD#PathToPeace #UAPeaceSummit@Violapamherd @ignaziocassis pic.twitter.com/3pHe35s6OE
K závěřečnému prohlášení se nepřipojila například Čína, Saúdská Arábie a Brazílie, tedy země, které svou účast zrušily ještě před konáním summitu, kdy jim vadilo, že na konferenci nebyla přizvána druhá válčící strana, tedy Rusko. K ukrajinské iniciativě se nepřipojí i další země, zejména ty, které jsou spolu s Moskvou vedené v ekonomickém spolku BRICS. Krom Číny a Brazílie jde například o Írán, Indii, Jihoafrickou republiku či Egypt. Svůj nesouhlas s plán vyjádřila také Indonésie nebo Thajsko.
Zastání naopak Zelenského iniciativa našla u českých států Evropské unie a NATO. Litva navíc zdůrazňuje, že kromě stažení vojsk má Rusko platit i válečné reparace.
Rusko naopak, v návaznosti na švýcarskou konferenci, požadu, aby Ukrajina postoupila Moskvě čtyři okupované republiky. Zelenskyj toto vyjádření Vladimira Putina označil za ultimátum.
Forever War: Zelensky, Western Leaders Reject Putin Ceasefire Proposals at Swiss Peace Summit https://t.co/xGMQL9aNSX
— Toxic Avenger 1 (@ToxiAvenger2) June 16, 2024