pondělí 31. března 2025

Ministři životního prostředí Česka a Polska podepsali deklaraci o znečištění

Přeshraniční znečištění ovzduší řeší deklarace, kterou podepsali ministři životního prostředí Česka a Polska.

profimedia-0818882699

Ministr životního prostředí Petr Hladík.
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia'

  • Ministr životního prostředí Petr Hladík.
  • Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia'

Ministr životního prostředí Petr Hladík a polská ministryně klimatu a ochrany životního prostředí Anna Moskwa podepsali společnou deklaraci, potvrzující odhodlání obou zemí bojovat proti přeshraničnímu přenosu znečištění ovzduší. Tato iniciativa vzešla z tuzemského Ministerstva životního prostředí a zdůrazňuje nezbytnost vzájemné koordinace k omezení tohoto problému.

Přeshraniční znečištění ovzduší je velký a v Evropě doposud nedostatečně řešený problém, který zdaleka nepostihuje pouze Česko nebo Polsko, ale probíhá v celé EU a přispívají k němu i regiony mimo území Unie. My jsme s Polskem jasně vyjádřili, že nám přeshraniční znečištění ovzduší a jeho řešení není lhostejné a jsme odhodláni společně přispět k jeho omezení,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „V ČR je nejsilněji přeshraničním přenosem zatížen Moravskoslezský kraj, který zároveň společně s polskou částí Slezska patří mezi nejvíce znečištěné regiony EU. Proto jsem velice rád, že se nám podařilo identifikovat klíčové nástroje a kroky, které by měly přispět ke snížení zdravotních dopadů na obyvatele na obou stranách hranice,“ sdělil Hladík.

Polsko-česká spolupráce v oblasti zlepšování kvality ovzduší probíhá od roku 2009. Společně s českým ministrem životního prostředí jsme se shodli na tom, že je nutné zavést nové společné iniciativy, které by pomohly posunout stávající spolupráci na další úroveň. Dnešní slavnostní setkání je dalším krokem k dosažení cíle, kterým je lepší kvalita života pro obce na obou stranách hranice,“ řekla polská ministryně Anna Moskwa.

Deklarace potvrzuje závazek obou zemí realizovat klíčová opatření identifikovaná ve strategických nástrojích, jako jsou Národní program snižování emisí v Česku a polská obdoba Krajowy program ograniczania zanieczyszczenia powietrza. Partnerství také zahrnuje závazek zajistit adekvátní financování pro ochranu ovzduší, zejména pro výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MZP

Související

AAA baterie
Domácí

Ministerstvo představilo nová pravidla pro recyklaci a odpovědnost výrobců batérií

komár
Domácí

Méně komárů v lužních lesích. Stát podpoří prevenci kalamit

azbest
Domácí

Zemědělci získají dotace na odstranění nebezpečného azbestu

f693f8b5-ucare-e1675694855563
Zahraniční

Ukrajina vyhrožuje svým sousedům. Nechce přijít o bezcelní obchod