sobota 19. dubna 2025

Ministři představili šest lokalit pro stavbu vodních elektráren

Ministři životního prostředí a zemědělství oznámili seznam míst, kde by mohly být vybudovány vodní elektrárny.

Ministr životního prostředí Petr Hladík.

Ministr životního prostředí Petr Hladík.
Zdroj: MZP

  • Ministr životního prostředí Petr Hladík.
  • Zdroj: MZP

Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství představilo lokality, kde bude možné vybudovat nové přečerpávací vodní elektrárny (PVE) k akumulaci elektřiny. Vybraná místa se nacházejí na existujících přehradách a měly by mít minimální dopady na přírodu. Plán je součástí snahy o energetickou nezávislost a bezpečnost České republiky.

Šest vybraných lokalit zahrnuje Orlík, Slapy, Pastviny, Libochovany, Vinice a Slezskou Hartu. „Přečerpávací vodní elektrárny dokážou v případě akutní potřeby dodat elektřinu do sítě do jedné minuty. Jsou tedy jedním z nejvhodnějších úložišť a zásobáren elektrické energie. Na Ministerstvu životního prostředí jsme vytipovávali místa, kde by bylo možné přečerpávací elektrárny postavit. Připravili jsme seznam šesti vyhovujících lokalit, které dávají smysl z hlediska výkonu a hlavně nejsou ve střetu s ochranou přírody,“ vysvětlil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Přečerpávací vodní elektrárna Vinice na Orlíku by mohla přispět k energetické stabilitě země. „Pro snadnější představu je to obdobný model jako u PVE Štěchovice níže po proudu Vltavy,“ dodal ministr zemědělství Marek Výborný. Aktuálně existují v Česku čtyři přečerpávací vodní elektrárny, a to Dlouhé Stráně, Dalešice, Štěchovice II a Černé jezero. V roce 2022 tyto elektrárny vyrobily elektřinu, která odpovídá spotřebě asi 333 tisíc průměrných domácností.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že dvě vhodné lokality, PVE Vinice a PVE Libochovany, by mohly být investovány státními podniky Povodí Vltavy a Povodí Labe. PVE Vinice by vytvořila horní nádrž na vodní nádrži Orlík, s roční produkcí 217 800 MWh. Výstavba by trvala přibližně 14 let s náklady kolem 28 miliard korun.

Autor: Šimon Mitro

Související

vodíková stanice
Ekonomika Zelená energie

Česko má čtyři vodíkové stanice. Většina zemí EU nemá žádnou

Ministr dopravy Martin Kupka
Ekonomika Auta

Evropská auta mohou zůstat dostupná díky zeleným palivům

datacentrum
Zahraniční Zelená energie

Švýcarské datacentrum využívá recyklovanou energii k vytápění domácností

solární energie
Ekonomika Zelená energie

MPO přidává miliardu na podporu firem usilujících o energetickou soběstačnost