pátek 22. listopadu 2024

Ministerstvo životního prostředí bude regulovat nepůvodní druhy

Dvě škodlivé nepůvodní rostliny budou regulovány. Zásady regulace bolševníku velkolepého a pajasanu žláznatého vydalo Ministerstvo životního prostředí.

Květ bolševníku velkolepého

Květ bolševníku velkolepého
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Květ bolševníku velkolepého
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo Zásady regulace pajasanu žláznatého a bolševníku velkolepého v ČR. Jsou to první dva z plánovaných 20 invazních nepůvodních druhů, které se rozšířily v Česku a které budou ministerstvem regulovány. „Poté, co se někde objeví první kvetoucí rostlina bolševníku velkolepého, zjara jsou kolem ní desítky malých semenáčků. Ty pak znemožní růst dalším druhům. Je dominantní i vzrůstem, dorůstá několika metrů. Kromě jeho negativního dopadu na biodiverzitu způsobuje zdravotní rizika. Obsahuje toxické látky, které mohou u citlivých osob způsobit popáleniny až třetího stupně. V České republice se proto snažíme o jeho úplné vymýcení,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Druhá rostlina, pajasan žláznatý, dokáže likvidovat přírodní ekosystémy, obsazuje přírodně cenná území, narušuje stavby a dopravní infrastrukturu. Zdravotním rizikem pajasanu jsou záněty kůže. „Bližší podmínky uplatňování zásad regulace budou v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny stanovovány na regionální úrovni místně příslušnými orgány ochrany přírody. To znamená, že je budou vydávat krajské úřady, správy národních parků, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR nebo újezdní úřady, a to formou opatření obecné povahy,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce ochrany přírody a krajiny MŽP Michal Servus.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MZP

Související

Mostecká pánev
Domácí Školství

Stamiliony půjdou na podporu škol v uhelných regionech

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje

vlak
Domácí

Na výměnu starých vlaků dá ministerstvo 15 miliard

remízky
Domácí Příroda

Stamiliony na krajinu. Stát podpoří remízky, mokřady a tůně