Ministerstvo životního prostředí bude regulovat nepůvodní druhy

Dvě škodlivé nepůvodní rostliny budou regulovány. Zásady regulace bolševníku velkolepého a pajasanu žláznatého vydalo Ministerstvo životního prostředí.

Květ bolševníku velkolepého

Květ bolševníku velkolepého
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Květ bolševníku velkolepého
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo Zásady regulace pajasanu žláznatého a bolševníku velkolepého v ČR. Jsou to první dva z plánovaných 20 invazních nepůvodních druhů, které se rozšířily v Česku a které budou ministerstvem regulovány. „Poté, co se někde objeví první kvetoucí rostlina bolševníku velkolepého, zjara jsou kolem ní desítky malých semenáčků. Ty pak znemožní růst dalším druhům. Je dominantní i vzrůstem, dorůstá několika metrů. Kromě jeho negativního dopadu na biodiverzitu způsobuje zdravotní rizika. Obsahuje toxické látky, které mohou u citlivých osob způsobit popáleniny až třetího stupně. V České republice se proto snažíme o jeho úplné vymýcení,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Druhá rostlina, pajasan žláznatý, dokáže likvidovat přírodní ekosystémy, obsazuje přírodně cenná území, narušuje stavby a dopravní infrastrukturu. Zdravotním rizikem pajasanu jsou záněty kůže. „Bližší podmínky uplatňování zásad regulace budou v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny stanovovány na regionální úrovni místně příslušnými orgány ochrany přírody. To znamená, že je budou vydávat krajské úřady, správy národních parků, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR nebo újezdní úřady, a to formou opatření obecné povahy,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce ochrany přírody a krajiny MŽP Michal Servus.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MZP

Související

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno

účtenka
Domácí Ekologie

Účtenky pouze do směsného odpadu. Jejich recyklace ohrožuje životní prostředí

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje